Nákazu salmonelózou ve zlínské nemocnici způsobilo kuře s rýží, hrozí jí sankce

ČTK ČTK
23. 4. 2019 14:23
Nákazu salmonelózou ve zlínské krajské nemocnici způsobil oběd, a to kuře s rýží podávané 14. března. Onemocnělo 68 lidí. Nemocnici hrozí sankce, její výše ještě není známá.
Foto: ČTK

"V odebraném vzorku kuřete s rýží byla potvrzena Salmonella enteritidis, která je identická s kmenem vykultivovaným z klinických materiálů nemocných osob," uvedla hygienička Vendula Ševčíková na stránkách krajské hygienické stanice.

V souvislosti s epidemií salmonelózy byli čtyři lidé hospitalizováni na infekčním oddělení v Uherském Hradišti. Zlínská nemocnice pacienty léčila zejména podáváním infuzí. U některých pacientek na gynekologicko-porodnickém oddělení bylo onemocnění závažnější a bylo třeba nasadit antibiotika. Někteří nemocní se léčili doma.

Hygienici již poslali nemocnici závěrečný protokol, proti zjištění může nemocnice podat námitky. Až pak se bude řešit případná sankce. Hygienici budou i nadále v nemocnici zajišťovat četnější státní zdravotní dozor.

Nemocnice zvažuje nákup kamer

Nemocnice podle svého mluvčího Egona Havrlanta hned po objevení nákazy zavedla opatření, aby se situace neopakovala. "Posílili jsme kontroly rozmrazování masa a jeho tepelné úpravy, tak aby tyto postupy byly monitorovány důsledně. Zvažujeme i nákup kamer a jejich umístění do prostor, kde se připravuje nemocniční strava, abychom případnou lidskou chybu mohli včas odhalit a v budoucnu eliminovat. Výskyt salmonelózy v dodávaných surovinách neovlivníme, ale chceme se důsledně zaměřit na správný postup při jejich zpracování," uvedl Havrlant.

Z verdiktu hygieniků bude podle něj vyvozena osobní odpovědnost některých zaměstnanců. "Zatím jim byly uděleny pouze výtky. V každém případě chceme, aby se taková situace už neopakovala," uvedl Havrlant.

Věcí se zabývá zlínská policie, která přijala trestní oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy