Čunek zatím nezískal pro novou nemocnici dost hlasů, rozhodnutí odsunul na červen

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 8. 4. 2019 18:23
Krajské zastupitelstvo Zlínského kraje v pondělí po osmi hodinách rozhodlo, že zatím nebude hlasovat o tom, zda souhlasí s výstavbou nové nemocnice za osm miliard korun, kterou prosazuje nejvíce hejtman Jiří Čunek. Protože neměl v pondělí pro schválení dost hlasů, zastupitelé po šesté večer rozhodli, že hlasování o nové nemocnici odsunou na červen.
Filip Ovesný, obchodní náměstek Nemocnic Zlínského kraje. Společně s kolegy přišel v bílém plášti a nápisem PRO nemocnici | Video: Radek Bartoníček

"Je už téměř jisté, že postavíme novou nemocnici. Je to nejlepší a logické řešení. Ve chvíli dostavby to bude jedna z nejmodernějších nemocnic na světě," prohlašoval už dlouho hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), který je největším propagátorem nové nemocnice ve Zlíně - Malenovicích, deset kilometrů vzdálené od stávající staré Krajské nemocnice T. Bati.

Jenže, už když přicházel na pondělní jednání zastupitelstva Zlínského kraje, věděl, že pro splnění svého snu musí získat alespoň 23 zastupitelů z celkového počtu 45. Kdyby zvedli ruku pro všichni zastupitelé, kteří kraji vládnou, nebylo by o výsledku pochyb. Koalice má 29 hlasů, konkrétně KDU-ČSL 12 mandátů, ANO 8, STAN 6 a ODS 3.

Zástupci ANO a ODS však dali týden před hlasováním najevo, že jsou proti stavbě nemocnice a své výhrady oznámili i na jednání zastupitelstva. Pokud by svůj názor nezměnili, Čunek by měl jen 18 hlasů. V takovém případě by musel lovit v opozičních vodách. Opozici tvoří 6 sociálních demokratů, 4 komunisté, 4 zástupci Svobodných a Soukromníků a dva členové SPD. S výjimkou SPD nikdo nedával Čunkovi naději, že jej podpoří. Dva hlasy by ale pro něj byly málo. Potřeboval ještě o něco víc.

Jednání Zlínského kraje o výstavbě nové nemocnice za 8 miliard korun. Tady můžete nahlédnout, jak hejtman Jiří Čunek přesvědčuje zastupitele | Video: Radek Bartoníček

Nakonec se ukázalo, že dostatek hlasů pro schválení nemá. Aniž by na něm bylo znát nějaké zklamání, po osmi hodinách jednání a přestávce na poradu politiků nabídl určitý kompromis. Hlasování odsune na 17. června, ale rada kraje bude dál pokračovat na zadávacím řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace. Takový návrh byl pro většinu zastupitelů akceptovatelný, ruku jich zvedlo 37 - jasná většina. Pokud v červnu budou zastupitelé proti, další práce na nové nemocnici pokračovat nebudou. Když ale hejtman po skončení zasedání v pondělním podvečeru o projektu mluvil, nadále dával najevo, jak je absolutně přesvědčený, že většina zastupitelů nakonec kývne pro.

Čunek věří, že je přesvědčí tím, co oni sami chtějí. Někteří totiž tvrdí, že automaticky neříkají nové nemocnici ne, ale chtějí vědět, jestli by přece jen nebyla finančně přece jen lepší varianta začít v prvních etapách rekonstruovat nynější, starou nemocnici. Hejtman ale už mnohokrát řekl, že tato varianta je rozhodně špatná. A dalšími posudky, které po něm kritičtí zastupitelé chtějí, evidentně věří, že je přesvědčí o lepší variantě v podobě nové nemocnice.

Čunka hodně sází na to, že kraj má na úsporách přes dvě miliardy a proto je ideální doba pro investici do nové, supermoderní nemocnice. "Lepší dobu mít nebudeme. Proto tak spěcháme, abychom nemuseli starou nemocnici opravovat a abychom novou postavili levněji," řekl Čunek.    

Nová nemocnice přebere personál, varují někteří lékaři

Jednání, na kterém měli možnost se vyjádřit všichni zájemci, se táhlo osm hodin. Během nich ovšem nebylo jasné, s jakým výsledkem skončí. V prvních dvou hodinách mluvili především krajští úředníci a lékaři, kteří se postavili za Čunka a přesvědčovali zastupitele, že rekonstruovat starou nemocnici by bylo špatným řešením. Postupně se ale dostali ke slovu i mnozí kritici prosazovaného řešení, ať už to byli lékaři nebo někteří zastupitelé.

"My jsme loni rekonstruovali jen tři místnosti za chodu, když jsme chtěli zkvalitnit pokoje pro rodičky, a za tu dobu nám přišly čtyři stížnosti, protože se pracovalo za plného chodu na jednom patru. Naše interna a kardiologie má za rok deset tisíc příjmů a nedovedu si vůbec představit, kam bychom těchto deset tisíc pacientů přesunuli. Rekonstruovat za chodu je prakticky nemožné," tvrdil primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko. 

Podle něj jsou lékaři za jedno v tom, že lepší by bylo postavit na zelené louce novou nemocnici. "Když budu mluvit za celý lékařský tým, tak nová nemocnice je pro nás obrovskou příležitostí, je to medicína 21. století, je to obrovská příležitost pro občany, pacienty i pro zdravotníky. Myslíme si, že nová nemocnice bude atraktivní příležitostí pro lékaře i sestřičky," naléhal na zastupitele.

Existují však lékaři, kteří jsou proti výstavbě nové nemocnice. Někteří z nich, především z Kroměřížské nemocnice, se podepsali pod dopis, ve kterém vysvětlují, proč mají opačný názor, než "Čunkovi lékaři". Před novou nemocnicí varoval i dětský lékař z Holešova Tomáš Šindler, který spolupracuje s Kroměřížskou nemocnicí. 

"Vážení zastupitelé, už rok je vám panem Čunkem tvrzeno, že když postavíte nemocnici na zelené louce, že tím zvednete úroveň zdravotní péče v tomto kraji. Já vám říkám, že to není pravda," oslovil Šindler přítomné členy zastupitelstva. Mimo jiné argumentoval tím, že Zlínsku chybí citelně zdravotnický personál.

"Nová nemocnice bude fungovat jako pomyslná vývěva, protože bude atrahovat (přebírat) jiným nemocnicím v kraji pacienty, výkony a samozřejmě i lékařský a sesterský personál. Proč by naše nemocnice, které si vydobyly místo na slunci a které evolucí získaly své pacienty a odlepily se od dna v hospodaření, měly na to doplácet?" tvrdil Šindler, který si stěžoval, že nikdo nestojí dlouhodobě o názory České lékařské komory v regionu. "Je to jako házet hrách na stěnu," řekl. 

Čunek na zastupitelstvu tvrdil, že je nutné spěchat s výstavbou nové nemocnice, protože jinak bude kraj dávat zbytečně peníze do rekonstrukce staré nemocnice. "Bylo by to jen vyhazování peněz. Proto celou věc takto ženeme," tvrdil Čunek zastupitelům. Zároveň argumentoval tím, že jen hledání projektanta bude možná trvat až rok, zejména, pokud by se někdo z účastníků odvolal.

Šéf přípravného výboru stavby Martin Šamaj podobně jako Čunek přesvědčoval zastupitele, aby hlasovali pro výstavbu, kterou přirovnal k porodu dítěte. "Máme zájem, aby byl porod bez komplikací. Byla by škoda, kdyby se dítě narodilo přidušené," uvedl.

Za novou nemocnici orodoval také projektant Miroslav Pospíšil, který na přípravě nemocnice pracuje. "Vše je podřízeno tomu, aby tím hlavním byl pacient. Podobně postupoval Tomáš Baťa při výstavbě současné nemocnice, kdy upozorňoval, že platí náš zákazník, náš pán. Tedy, že pacient byl pro něj zákazníkem, což v tehdejší době nebylo obvyklé," podotkl Pospíšil. 

Bývalý hejtman za ČSSD nabádá ke zpomalení. ANO i ODS také

Ojedinělý projekt nové nemocnice má ale zatím tolik odpůrců mezi zastupiteli, že je jich zřejmě dokonce většina. Mezi nejvlivnější patří bývalý hejtman za ČSSD Stanislav Mišák. "Nespěchejme tolik, lepší je všechno pořádně promyslet. Jestliže bude výstavba nemocnice protlačená těsně a na sílu, tak to bude mít negativní důsledky," oponoval Čunkovi.

Podobně jako ČSSD jsou proti také občanští demokraté. Jejich stanovisko už dopředu avizoval krajský šéf Stanislav Blaha. "Regionální rada Zlínského kraje vyzvala své zastupitele, aby nepodpořili usnesení vedoucí k výstavbě nové krajské nemocnice. Důvodem jsou nejasnosti ve financování stavby a také v dopadech na rozpočet Zlínského kraje," sdělil Blaha.

Novou nemocnici nepodporuje dokonce ani Čunkův náměstek Jiří Sukop (ANO). Argumentuje tím, že pokud by kraj zároveň se stavbou nemocnice chtěl dávat více peněz do veřejné dopravy, jak avizoval, byl by to pro krajský rozpočet problém. "Na základě podkladů doporučíme našim zastupitelům projekt v této chvíli nepodpořit," řekl ČTK zastupitel a krajský předseda ANO Pavel Pustějovský. 

O náročnosti jednání a množství slov, která zazněla, nejlepší svědčí to, že Čunek udělal první přestávku až po sedmi hodinách zasedání. "Vyhlašuji přestávku na oběd," sdělil přítomným, které evidentně pobavil a kteří chvilku volna toužebně vyhlíželi.

 

Právě se děje

Další zprávy