Zlínsko volilo senátora. Okamurův náhradník propadl

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 1. 2014 16:01
Zájem o mimořádné senátní volby je malý, v pátek přišlo k urnám jen 15 % voličů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Zlín - Na Zlínsku a Uherskohradišťsku skončilo první kolo voleb do senátu. Lidé vybírají senátora, který v 80. obvodě nahradí Tomia Okamuru, jemuž mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem.

Místo něj se senátorem za Zlínsko stane buď lidovec Patrik Kunčar anebo kandidát ODS Libor Lukáš. Neuspěl zástupce Okamurova hnutí a shodou okolností otec Okamurovy přítelkyně Pavel Talaš, jeho favorizovaly sázkové kanceláře.

O volby byl malý zájem, přišlo jenom 23,33 procenta voličů, přičemž v některých místech se účast nedostala ani na 15 procent. Přede dvěma lety, kdy byl zvolen Okamura, přišlo v 80. senátním obvodu hlasovat téměř 43 procent voličů.

Nyní ze sledovaných měst přišla více než čtvrtina voličů jen v Bojkovicích. V Uherském Brodě hlasovalo podle mluvčí tamní radnice Elen Sladké půl hodiny před uzavřením volebních místností 23,8 procenta oprávněných voličů, v Bojkovicích odevzdalo podle Jitky Měskové z radnice 30,5 procenta voličů. V Luhačovicích byla účast 21 procent. Pod hranicí 20 procent se pohyboval zájem v Otrokovicích. Ještě o dvě procenta menší byla volební účast v Napajedlech.

Volební obvod 80 zahrnuje 79 měst a obcí. Při volbách v říjnu 2012 zde bylo zapsáno přes 99 300 voličů. Nový senátor bude zvolen za týden, jeho mandát potrvá jen na zbytek původního Okamurova mandátu, tedy do podzimu 2018.

 

Právě se děje

Další zprávy