Zlínsko volilo senátora. Okamurův náhradník propadl

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 1. 2014 16:01
Zájem o mimořádné senátní volby je malý, v pátek přišlo k urnám jen 15 % voličů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Zlín - Na Zlínsku a Uherskohradišťsku skončilo první kolo voleb do senátu. Lidé vybírají senátora, který v 80. obvodě nahradí Tomia Okamuru, jemuž mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem.

Místo něj se senátorem za Zlínsko stane buď lidovec Patrik Kunčar anebo kandidát ODS Libor Lukáš. Neuspěl zástupce Okamurova hnutí a shodou okolností otec Okamurovy přítelkyně Pavel Talaš, jeho favorizovaly sázkové kanceláře.

O volby byl malý zájem, přišlo jenom 23,33 procenta voličů, přičemž v některých místech se účast nedostala ani na 15 procent. Přede dvěma lety, kdy byl zvolen Okamura, přišlo v 80. senátním obvodu hlasovat téměř 43 procent voličů.

Nyní ze sledovaných měst přišla více než čtvrtina voličů jen v Bojkovicích. V Uherském Brodě hlasovalo podle mluvčí tamní radnice Elen Sladké půl hodiny před uzavřením volebních místností 23,8 procenta oprávněných voličů, v Bojkovicích odevzdalo podle Jitky Měskové z radnice 30,5 procenta voličů. V Luhačovicích byla účast 21 procent. Pod hranicí 20 procent se pohyboval zájem v Otrokovicích. Ještě o dvě procenta menší byla volební účast v Napajedlech.

Volební obvod 80 zahrnuje 79 měst a obcí. Při volbách v říjnu 2012 zde bylo zapsáno přes 99 300 voličů. Nový senátor bude zvolen za týden, jeho mandát potrvá jen na zbytek původního Okamurova mandátu, tedy do podzimu 2018.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy