Záplavy v Česku: Ohroženou obec zachránil až odstřel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 2. 2012 21:28
Záplavy hrozí hlavně v Libereckém kraji a na Vysočině, pro které platí extrémní stupeň nebezpečí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaromír Mottl, HZS Libereckého kraje

Praha - Vlivem rychlého odtávání sněhu a uvolňování ledových ker hrozí na řadě míst České republiky zvedání hladin vodních toků a záplavy.

Český hydrometeorologický ústav proto vydal pro Liberecký kraj, Vysočinu a Jihomoravský kraj výstrahu pro povodňové ohrožení. Ta platí od sobotního do nedělního poledne. Záplavy hrozí v nejbližších hodinách hlavně na Českolipsku, Žďársku a také na řece Svratce ve Veverské Bítýšce.

Pro další kraje - Královehradecký, Jihomoravský a Olomoucký - byla vyhlášena povodňová pohotovost.

Hladiny toků na všech povodích se budou v průběhu soboty a noci zvyšovat, naopak během neděle by mělo dojít k pozvolnému poklesu, a to díky nízkým teplotám během noci, které intenzitu tání sněhu sníží.

Ohrožená obec na Plzeňsku

Nahromaděné kry v potoce rozlily Úterský potok ve vesničce Mydlovary na severním Plzeňsku. Ledové překážky od rána bránily průtoku vody a hrozilo zaplavení obce.

Dva bagry celé odpoledne rozbíjely led. Zbylých 120 metrů masivního úseku museli hasiči odstřelit. "Podařilo se to před 18:00, voda protéká. Těžká technika už místo opouští, několik hasičů ho ještě monitoruje," uvedl mluvčí hasičů.

Na toku v obci byly tři hromady ledu. Na spodní hromadu ker nasadili hasiči kráčející bagr, tu se podařilo rozebrat. Další byla pod mostem, kde pracovalo těžké rypadlo. Hasičům se ale kvůli těžkému terénu, bahnu i množství ker nedařilo uvolnit zbylý zhruba 120metrový úsek, a proto připravili jeho odstřel. Masivní blok ledu ležel od mostu proti proudu.

Třetí stupeň na Vysočině

Na řece Svratce v Dalečíně na Žďársku začal kolem 14:00 platit třetí povodňový stupeň. Na dalších čtyřech místech je první stupeň, tedy bdělost. Vodohospodáři rozbíjejí kry na řece Svratce v Unčíně a jsou připraveni zasáhnout také v Dalečíně. Ledové kry se posouvají po tocích směrem dolů a o jejich pohybu jsou průběžně informovány obce.

Na Jizeře v Dolní Sytové a v Hájích na Semilsku stále platí stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň. Nahromaděné kry zablokovaly řeku i v Rakousích nad Turnovem. Jizeru se tam nedaří uvolnit, a Turnov proto požádal o svolání krajské povodňové komise.

Technika Povodí Labe na odstranění ker nestačí, do ohrožené oblasti proto míří průzkumníci hasič, aby rozhodli o případném nasazení speciální těžké techniky. Podle náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerové posoudí odborníci situaci na celém toku Jizery, aby případným odstraňováním ker na horním toku nebyly ohroženy další obce ležící po proudu.

"U Zrcadlové kozy se nahromadily kry a zatarasily řeku, voda si našla cestu kolem a zaplavila louky a zahrady, situace se zatím nezhoršuje stále ji monitorujeme," popsala situaci místostarostka Rakous Marta Franzová. Domy podle ní zatím zaplavené nejsou a nikoho nebylo nutno evakuovat. Pokud se ale nahoře proti proudu uvolní další masy ledu, které váznou v Hájích nad Jizerou nebo Sytové, mohly by být podle Franzové domy u řeky vážně ohroženy.

Toho se obává i vedoucí krizového řízení z nedalekého Turnova Zdeněk Fišer, a požádal proto o svolání krajské povodňové komise. Podle něj komise může jednat o odstřelu ledové masy. Místní hasiči totiž vybavení, které by si s ledem poradilo, nemají. "Za dvacet let, co tady žiju jsem nic takového nezažil," řekl ČTK Fišer. Ledová masa podle něj blokuje řeku a někde dosahuje tloušťka nahromaděného ledu až tří metrů.

Stoupající hladiny

V horní části povodí Dyje, kde byly překročeny druhé stupně povodňové aktivity, může ojediněle dojít k překročení nejvyššího, třetího stupně. 

Na horní a střední Cidlině dosahuje hladina druhého povodňového stupně. Jeho překročení hrozí také na Ploučnici v Mimoni a České Lípě. První povodňový stupeň byl vyhlášen také na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Hladiny řek jsou vzduté na Labi ve Špindlerově Mlýně a Brodě, na Úpě ve Zlíči a na Metuji v Krčíně.

Ledové bariéry zvedly hladiny některých řek v Olomouckém kraji. Kvůli nahromaděnému ledu dosáhla v noci na sobotu třetího povodňového stupně řeka Třebůvka v Lošticích na Šumpersku. Voda se místy podle informací pracovníků Povodí Moravy vylila do zahrad. Dopoledne ale hladina Třebůvky klesla pod první povodňový stupeň.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Svratce u Veverské Bítýšky na Brněnsku. Přitom ještě ráno tam platil první stupeň. Ten přetrvává na Oslavě v Oslavanech na Brněnsku a dále na Křetínce v Prostředním Poříčí na Blanensku. Průtoky se budou dál zvyšovat.

Čtěte více zde: Hasiči rozbili led na říčce Balince, ta klesla

Na jihu Čech začal platit druhý povodňový stupeň na Moravské Dyji v Janově. Od půlnoci tam hladina stoupla o 20 centimetrů, podle dispečinku Povodí Moravy to způsobily tající ledy. Odpoledne převýšila první povodňový stupeň hladina Nežárky v Rodvínově¨.

Mandava ve Varnsdorfu je na dvojce

Na Mandavě ve Varnsdorfu byl dosažen druhý stupeň povodňové aktivity. v sobotu v 0:4:00 pak řeka klesla na 88 cm, čímž se těsně dostala na jedničku.

Druhý stupeň povodňové aktivity už byl na Mandavě vyhlášen 19. února kvůli krám, které zatarasily část koryta, hasiči je ale rychle odstranili a problémy nenastaly. Nyní ale byla příčina jiná.

Na horách stále leží obrovské vrstvy sněhu. Déšť a oteplení daly tento rezervoár vody do pohybu.
Na horách stále leží obrovské vrstvy sněhu. Déšť a oteplení daly tento rezervoár vody do pohybu. | Foto: Zuzana Hronová

"Občas tam propluje kra, ale tentokrát to není ledem. Hodně tam pršelo," uvedl Svejkovský. Rozliv řeky podle něj zatím nehrozí. "Je ale pravděpodobné, že několik dalších dnů budeme na nějakém stupni povodňové aktivity," dodal.

Čtěte více zde: Mandava ve Varnosdorfu je opět na druhém stupni

Desítky výjezdů k zatopeným komunikacím, sklepům či garážím absolvovali v pátek také hasiči Libereckého kraje.

Po 19. hodině zasahovali třeba v Brništi, kde vyhlásili na třech lokalitách Panenského potoka 2. stupeň. 

Ten byl vyhlášen také na Kamenickém potoce. "Hasiči z něho odstraňovali ledové kry a uvolňovali kameny z propustí," informuje jejich mluvčí Zdenka Štrauchová.

V Jablonci nad Nisou museli na několika místech odčerpávat vodu ze zaplavených silnic. Problémy byly třeba na konečné tramvaje nebo na některých křižovatkách.

Čtěte více zde: Voda zalila už i některé komunikace v Jablonci

 

Právě se děje

Další zprávy