Vysočina má první otravu metanolem, muž je v nemocnici

ČTK ČTK
24. 2. 2014 14:54
Se zdravotními potížemi ho přijali v neděli, jeho stav je velmi vážný
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Nové Město na Moravě (Žďársko) - V nemocnici v Novém Městě na Moravě je od neděle hospitalizován muž s podezřením na otravu metanolem. Jeho zdravotní stav stav je velmi vážný, řekl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

Podle policie je to první případ otravou metanolem na Vysočině.

Osmapadesátiletý muž ze Žďárska byl podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové do nemocnice přijet v neděli odpoledne s podezřením na otravu metylalkoholem. "Byl hospitalizován ve vážném stavu, ale žije," uvedla mluvčí.

Rozbory provedené na specializovaném pracovišti v Brně podle ní potvrdily, že mužovy zdravotní potíže souvisí s tím, že požil alkohol s vyšším množstvím metylalkoholu.

Případ převzali žďárští kriminalisté, kteří teď zjišťují, kde a kdy muž k závadnému alkoholu přišel, a kolik ho vypil. "Zahájili úkony trestního řízení, existuje důvodné podezření, že byl spáchán přečin ohrožení zdraví závadnými potravinami," vysvětlila Čírtková.

S otravou metanolem je v současné době už několik dní hospitalizovaný dvaapadesátiletý muž v Nemocnici Boskovice na Blanensku. Jeho stav se podle dostupných informací zlepšuje. "Více o tom, co se mu stalo, bychom mohli vědět po jeho výslechu," řekla mluvčí blanenské policie Iva Šebková. Kdy ale bude možný, to se zatím neví.

Neznámý zdroj otravy

Nemocnice přijala muže v kritickém stavu. Policie u něj doma našla láhve s alkoholem. Zkoumání v laboratořích ukázalo, že zdrojem otravy však nebyla ani jedna z nich. Kde se tedy muž závadného alkoholu napil, to se zatím stále neví.

S podezřením na otravu metanolem zemřela v neděli dopoledne jednašedesátiletá žena v Zadní Třebani na Berounsku. Podle pitvy se se však zřejmě neotrávila metanolem. Výsledky toxikologické zkoušky budou kriminalisté znát až v úterý.

Metanol je alkohol, který lidský metabolismus mění na formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka silně toxické. Ve větších dávkách způsobuje oslepnutí a smrt. V České republice od září 2012 metanol zabil 51 lidí, další desítky skončily v nemocnici.

Policie stíhá v souvislosti s touto kauzou přes tři desítky lidí. Policisté nadále varují před nákupem alkoholu nejasného původu. V oběhu jsou stále dva tisíce litrů lahví se smrtelně jedovatým metanolem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy