V žirovnickém pivovaru otevírá Knoflíkářské muzeum

Domácí Domácí
30. 9. 2011 21:58
Výstavbu knoflíkářského muzea z velké části dotovala Evropská unie
Foto: Jan Pergler

Žirovnice (Pelhřimovsku) - Ve zrekonstruovaném zámeckém pivovaru v Žirovnici  tuto sobotu otevřou Knoflíkářské muzeum.

Na návštěvníky čekají nejen expozice knoflíkářství, ale i pivovarnictví. K vidění budou různé druhy perletě, perleťářské a šicí stroje a historická replika perleťářské dílny. 

"Celkové náklady na rekonstrukci pivovaru a vybudování muzea dosáhly 36 milionů korun. Dotace Evropské unie pokryla 80 procent, zbytek doplatilo město z rozpočtu," řekl starosta Žirovnice Milan Šmíd.

Stavební práce byly zahájeny v roce 2009. Pivovar byl poslední budovou zámeckého areálu v Žirovnici, která dosud nebyla opravena a zpřístupněna veřejnosti. Barokní stavba z roku 1640 je nemovitou kulturní památkou.

"Zchátralá budova zámeckého pivovaru byla dlouhodobým problémem města. Vzhledem, celkovým stavebně-technickým stavem a některým," uvedl Šmíd.

V expozici šicích strojů je vystavena kolekce sběratele Jiřího Vetýšky. K vidění jsou ukázky šicích strojů pro domácnost, pro krejčovské dílny, pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky.

 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy