V žirovnickém pivovaru otevírá Knoflíkářské muzeum

Domácí Domácí
30. 9. 2011 21:58
Výstavbu knoflíkářského muzea z velké části dotovala Evropská unie
Foto: Jan Pergler

Žirovnice (Pelhřimovsku) - Ve zrekonstruovaném zámeckém pivovaru v Žirovnici  tuto sobotu otevřou Knoflíkářské muzeum.

Na návštěvníky čekají nejen expozice knoflíkářství, ale i pivovarnictví. K vidění budou různé druhy perletě, perleťářské a šicí stroje a historická replika perleťářské dílny. 

"Celkové náklady na rekonstrukci pivovaru a vybudování muzea dosáhly 36 milionů korun. Dotace Evropské unie pokryla 80 procent, zbytek doplatilo město z rozpočtu," řekl starosta Žirovnice Milan Šmíd.

Stavební práce byly zahájeny v roce 2009. Pivovar byl poslední budovou zámeckého areálu v Žirovnici, která dosud nebyla opravena a zpřístupněna veřejnosti. Barokní stavba z roku 1640 je nemovitou kulturní památkou.

"Zchátralá budova zámeckého pivovaru byla dlouhodobým problémem města. Vzhledem, celkovým stavebně-technickým stavem a některým," uvedl Šmíd.

V expozici šicích strojů je vystavena kolekce sběratele Jiřího Vetýšky. K vidění jsou ukázky šicích strojů pro domácnost, pro krejčovské dílny, pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky.

 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy