Sonda vznikla "na koleně", má doletět výš než letadlo

ČTK ČTK
1. 3. 2012 13:12
Akci pořádá sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír
Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru první amatérskou sondu české výroby.
Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru první amatérskou sondu české výroby. | Foto: Petr Bittner, Pardubič

Číhošť - Sondu, kterou balon naplněný heliem vynese až do stratosféry, vypustí v neděli nadšenci pro vědu v Číhošti na Havlíčkobrodsku.

V sondě s názvem Normandy SR2 budou zabudovány dvě kamery, jejichž úkolem bude zachytit záběry planety z výšky nejméně 30 kilometrů.

Akci pořádá občanské sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír.

"Naší snahou je ukázat, že i takové projekty, které se na první pohled zdají tak neuvěřitelně složité, že by měla dělat nějaká vesmírná agentura, zvládne obyčejný mladý člověk," přiblížil smysl akcí předseda sdružení Tomáš Černohous.

Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru podle jeho zástupců vůbec první amatérskou sondu české výroby, i tehdy startovala u obce Číhošť, kde před lety odborníci vyměřili geografický střed České republiky.

Nynější sonda Normandy SR2 byla pojmenovaná podle počítačové hry Mass Effect odehrávající se ve vesmíru.

Vypuštění sondy povolí úřad pro civilní letectví

Podle Černohouse se taková sonda dnes dá vyrobit doma "na koleně". Dokáže přitom získat fotografie a video z vesmírného prostoru v kvalitě, že by se o ně podle něj vědci před 30 lety poprali.

"Kouzlo naší sondy je v tom, že jenom poskládáte elektroniku do krabičky, nafouknete balon heliem a letíte, bez jakýchkoli zásahů do zakoupené techniky," vysvětlil. Vypuštění sondy ale musí povolit úřad pro civilní letectví.

Meteorologický balon vynese sondu asi do čtyřikrát větší výšky, než létají letadla. "Je to výška, kde už je vidět zaoblení Země a kde vidíte konec modré atmosféry naší planety," popsal Černohous.

Helium se s rostoucí výškou v balonu rozpíná. Balon se tak z necelých dvou metrů dostane 30 kilometrů nad Zemí na průměr asi deset metrů, pak praskne.

Klesání sondy zpomalí padáček. Podle výpočtů, které vycházejí i z předpovědi počasí, sonda dopadne po třech hodinách zhruba 80 kilometrů od Číhoště směrem k Brnu. Dohledávat se bude pomocí GPS.

Nedělní start sondy je naplánován na 09:30. Zhatit by ho mohlo špatné počasí se silným větrem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy