Sonda vznikla "na koleně", má doletět výš než letadlo

ČTK ČTK
1. 3. 2012 13:12
Akci pořádá sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír
Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru první amatérskou sondu české výroby.
Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru první amatérskou sondu české výroby. | Foto: Petr Bittner, Pardubič

Číhošť - Sondu, kterou balon naplněný heliem vynese až do stratosféry, vypustí v neděli nadšenci pro vědu v Číhošti na Havlíčkobrodsku.

V sondě s názvem Normandy SR2 budou zabudovány dvě kamery, jejichž úkolem bude zachytit záběry planety z výšky nejméně 30 kilometrů.

Akci pořádá občanské sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír.

"Naší snahou je ukázat, že i takové projekty, které se na první pohled zdají tak neuvěřitelně složité, že by měla dělat nějaká vesmírná agentura, zvládne obyčejný mladý člověk," přiblížil smysl akcí předseda sdružení Tomáš Černohous.

Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru podle jeho zástupců vůbec první amatérskou sondu české výroby, i tehdy startovala u obce Číhošť, kde před lety odborníci vyměřili geografický střed České republiky.

Nynější sonda Normandy SR2 byla pojmenovaná podle počítačové hry Mass Effect odehrávající se ve vesmíru.

Vypuštění sondy povolí úřad pro civilní letectví

Podle Černohouse se taková sonda dnes dá vyrobit doma "na koleně". Dokáže přitom získat fotografie a video z vesmírného prostoru v kvalitě, že by se o ně podle něj vědci před 30 lety poprali.

"Kouzlo naší sondy je v tom, že jenom poskládáte elektroniku do krabičky, nafouknete balon heliem a letíte, bez jakýchkoli zásahů do zakoupené techniky," vysvětlil. Vypuštění sondy ale musí povolit úřad pro civilní letectví.

Meteorologický balon vynese sondu asi do čtyřikrát větší výšky, než létají letadla. "Je to výška, kde už je vidět zaoblení Země a kde vidíte konec modré atmosféry naší planety," popsal Černohous.

Helium se s rostoucí výškou v balonu rozpíná. Balon se tak z necelých dvou metrů dostane 30 kilometrů nad Zemí na průměr asi deset metrů, pak praskne.

Klesání sondy zpomalí padáček. Podle výpočtů, které vycházejí i z předpovědi počasí, sonda dopadne po třech hodinách zhruba 80 kilometrů od Číhoště směrem k Brnu. Dohledávat se bude pomocí GPS.

Nedělní start sondy je naplánován na 09:30. Zhatit by ho mohlo špatné počasí se silným větrem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy