Sonda vznikla "na koleně", má doletět výš než letadlo

ČTK ČTK
1. 3. 2012 13:12
Akci pořádá sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír
Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru první amatérskou sondu české výroby.
Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru první amatérskou sondu české výroby. | Foto: Petr Bittner, Pardubič

Číhošť - Sondu, kterou balon naplněný heliem vynese až do stratosféry, vypustí v neděli nadšenci pro vědu v Číhošti na Havlíčkobrodsku.

V sondě s názvem Normandy SR2 budou zabudovány dvě kamery, jejichž úkolem bude zachytit záběry planety z výšky nejméně 30 kilometrů.

Akci pořádá občanské sdružení No:mad spojující mladé lidi se zájmem o vědu, techniku a vesmír.

"Naší snahou je ukázat, že i takové projekty, které se na první pohled zdají tak neuvěřitelně složité, že by měla dělat nějaká vesmírná agentura, zvládne obyčejný mladý člověk," přiblížil smysl akcí předseda sdružení Tomáš Černohous.

Loni v září poslal tým No:mad do vesmíru podle jeho zástupců vůbec první amatérskou sondu české výroby, i tehdy startovala u obce Číhošť, kde před lety odborníci vyměřili geografický střed České republiky.

Nynější sonda Normandy SR2 byla pojmenovaná podle počítačové hry Mass Effect odehrávající se ve vesmíru.

Vypuštění sondy povolí úřad pro civilní letectví

Podle Černohouse se taková sonda dnes dá vyrobit doma "na koleně". Dokáže přitom získat fotografie a video z vesmírného prostoru v kvalitě, že by se o ně podle něj vědci před 30 lety poprali.

"Kouzlo naší sondy je v tom, že jenom poskládáte elektroniku do krabičky, nafouknete balon heliem a letíte, bez jakýchkoli zásahů do zakoupené techniky," vysvětlil. Vypuštění sondy ale musí povolit úřad pro civilní letectví.

Meteorologický balon vynese sondu asi do čtyřikrát větší výšky, než létají letadla. "Je to výška, kde už je vidět zaoblení Země a kde vidíte konec modré atmosféry naší planety," popsal Černohous.

Helium se s rostoucí výškou v balonu rozpíná. Balon se tak z necelých dvou metrů dostane 30 kilometrů nad Zemí na průměr asi deset metrů, pak praskne.

Klesání sondy zpomalí padáček. Podle výpočtů, které vycházejí i z předpovědi počasí, sonda dopadne po třech hodinách zhruba 80 kilometrů od Číhoště směrem k Brnu. Dohledávat se bude pomocí GPS.

Nedělní start sondy je naplánován na 09:30. Zhatit by ho mohlo špatné počasí se silným větrem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy