Pohleď (Havlíčkobrodsko) - V Pohledi u Světlé nad Sázavou v sobotu odhalili první sochu rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. po sto letech. Slavnost provázely salvy ze zbraní vojáků v dobových uniformách a česky zpívaná císařská hymna.
Na letošní rok připadá sté výročí úmrtí nejdéle vládnoucího rakouského císaře.
Bronzová busta Františka Josefa byla odlita podle modelu zhotoveného pražským sochařem Zdeňkem Josefem Preclíkem. Umístěna byla na kamenný podstavec poblíž lípy, již místní lidé vysadili v roce 1908 k 60. výročí císařova panování. O tehdejší slavnosti referuje dvoustránkový zápis v místní kronice.
"Na tuto událost dnešním aktem navazujeme," řekl před zhruba dvěma sty lidmi pohleďský starosta Jindřich Holub. Zastupoval Spolek pro obnovu českého království, který vznik pomníku inicioval. Podle dalších řečníků je v Česku dochovaných soch mocnáře kolem pěti.
Podle Holuba nejde spolku o to vydávat císaře za bezchybného, ale o vyvolání debaty o období jeho vlády, do něhož spadá i vypuknutí první světové války. "Abychom ty dějiny přehodnotili a uvědomili si, jak to skutečně bylo," řekl. Pomník pak požehnal světelský kněz Tomáš Fiala.
František Josef I. se narodil 18. srpna 1830, zemřel 21. listopadu 1916. Vlády se ujal koncem roku 1848. Dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Byl nejdéle vládnoucím císařem rakouským a na krátkou dobu i nejdéle vládnoucím tehdejším panovníkem na světě.
Letošní výročí mocnáře připomene na Vysočině také Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Výstava Nové město za císaře pána bude otevřena 15. září. Nabídne také fotografie zdejšího pomníku Františka Josefa I zničeného v roce 1918. "Busta byla instalovaná k 50. výročí jeho vlády, v roce 1898," řekla Kateřina Kučerová z muzea. Novoměstští ji strhli poté, co se dověděli o vzniku Československa. Bustu císaře vlekli městem, pak údajně zmizela v jednom z rybníčků. Na uvolněném podstavci ji vystřídala busta Jana Amose Komenského.