Náklady rostou, peněz na sociální služby ale bude méně

ČTK ČTK
31. 1. 2012 18:46
Krácení se dotýká hlavně domovů pro důchodce a pro lidi se zdravotním postižením
Krácení se dotýká hlavně domovů pro důchodce a pro lidi se zdravotním postižením.
Krácení se dotýká hlavně domovů pro důchodce a pro lidi se zdravotním postižením. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Provozovatelé sociálních služeb na Vysočině se podle očekávání kraje letos dostanou do finančních problémů kvůli snížení státních dotací.

Zatímco loni od státu čerpali 329 milionů korun, letos se musejí spokojit s 306 miliony. Krácení se dotýká hlavně pobytových služeb, jako jsou domovy pro důchodce a pro lidi se zdravotním postižením. Náklady na jejich provoz přitom stoupají, a to i kvůli růstu DPH a cen energií, řekl v úterý krajský radní Petr Krčál (ČSSD).

V průběhu minulého roku kraj několikrát zvýšil podporu sociálním službám a nakonec mezi ně rozdělil celkem 107 milionů Kč. V letošním krajském rozpočtu je na tento účel zatím 80 milionů Kč. Podle odhadu Krčála se ale objem těchto peněz bude muset zhruba zdvojnásobit.

"Pokud budeme chtít udržet šíři služeb jako doposud," dodal. Další cestou by podle něj bylo omezování služeb a propouštění zaměstnanců. "Ale my chceme udržet všechna lůžková zařízení v chodu," řekl.

Letošní krácení státní dotace podle Krčála představuje částku odpovídající rozpočtu dvou největších domovů pro seniory na Vysočině, které jsou v Humpolci a Třebíči. Dohromady mají 400 lůžek. "Kdybychom tato lůžka zrušili, přišlo by o práci mimo jiné i více než 200 zaměstnanců," upozornil radní.

V krajských sociálních zařízeních teď pracuje 1300 lidí. Sociální pobytová zařízení podle Krčála kromě kraje provozuje i zhruba desítka měst na Vysočině. Další tři zařízení jsou církevní.

 

Právě se děje

Další zprávy