VV i ODS tlačí na Drábka: Systém dávek se musí změnit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 2. 2012 12:37
Za kolaps výplat sociálních dávek na úřadech práce podle ODS může manažerské selhání
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli problémům s čerpáním dávek na úřadech práce se proti novému systému z dílny ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) staví jak ODS, tak po středě už i Věci veřejné

Podle ODS může za kolaps manažerské selhání ministerstva, a proto chtějí záležitost řešit při nejbližším jednání koaličních lídrů.

Také Věci veřejné nový systém výplaty dávek kritizují a požadují, aby se změnil. Ve středu ale zároveň ujistily, že Drábkovo odvolání z funkce navrhovat nebudou.

Opoziční ČSSD ve středu oznámila, že kvůli problémům na úřadech práce požádá o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Zároveň požaduje Drábkův odchod z kabinetu.

"Nový systém je velmi labilní a přístup ministra Drábka nezodpovědný," míní Zdeněk Škromach.

"Sociální demokracie se obává, že za současnými problémy na úřadu práce může stát také chamtivost a snaha získat v rámci reformy kšefty pro podnikatelské subjekty, které mají přímou vazbu do okolí ministra práce a sociálních věcí," přitvrdil šéf strany Bohuslav Sobotka.

Drábek výtky odmítá. Zjednodušeně řečeno: Nový systém je funkční, odboráři lžou a pletou se do politiky, stížnosti pracovníků úřadu práce nevycházejí z reality, argumentuje.

"Přes obrovské úsilí zaměstnanců, se to nedaří zvládnout. My v tom spatřujeme někdy manažerské selhání a velmi riskantní nasazení neodzkoušených softwarových produktů a podobně," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Poslankyně ODS Lenka Kohoutová dodala, že ODS znepokojuje bagatelizování problémů s vyplácením dávek ministrem Drábkem. Ministerstvo by podle ní mělo zajistit, aby lidé v hmotné nouzi a zdravotně postižení nezůstali bez prostředků, řekla.

Drábka kvůli nefunkčnímu informačnímu systému na výplatu sociálních dávek vyzvalo k odstoupení už jedenáct odborových organizací z celé země. A v úterý také opoziční ČSSD.

Podle ministra bylo už 99 procent dávek vyplaceno, doplatit je potřeba už "jen" 10-12 tisíc dávek pomoci v hmotné nouzi. "Naprostá většina úřadů práce již ze sta procent dávky do jednotného výplatního místa zaslala," říká Drábek.

"Komplikace byly způsobeny například zvýšeným náporem klientů, který je v lednu na úřadech práce běžným jevem, změnou výpočtu některých přiznávaných dávek a také valorizací životního minima, která si vyžádala přepočet dávek hmotné nouze," upřesňuje ministr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy