Komunistické vedení Dobronína váhá s uctěním Němců

ČTK ČTK
14. 2. 2011 21:17
Zastupitelé nerozhodli, zda na hřbitově v Dobroníně vztyčit pomník na památku Němců
V obci je umístěna tato pamětní deska, zástupci německé strany chtějí i kříž na hřbitově
V obci je umístěna tato pamětní deska, zástupci německé strany chtějí i kříž na hřbitově | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlavsko) - O tom, zda bude na hřbitově v Dobroníně vztyčen pomník na památku Němců, údajně zavražděných na konci války, v pondělí zastupitelé obce nerozhodli.

Zastupitelé se k věci vrátí 21. března. Kosterní pozůstatky byly z masového hrobu v lokalitě Budínka u Dobronína vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí.

Vedení obce poslal žádost o zřízení pomníku jménem pozůstalých dobronínský rodák odsunutý do Německa Johann Niebler. Vyplývá z ní, jak by měl žulový kříž vypadat i jaké bude mít nápisy. Popis obsahuje také jména, a to nejen lidí, kteří byli údajně zmasakrováni v Dobroníně, ale také v širokém okolí. Navrhuje umístit zhruba jedenapůlmetrový kříž na dobronínském hřbitově a ve společném hrobě umístit kosterní pozůstatky lidí nalezené v lokalitě Budínka.

Hřbitovní řád: 140 cm je moc dlouhý kříž

Zastupitelé v pondělí uložili starostovi, aby Nieblera informoval o hřbitovním řádu obce a podmínkách, které z něj vyplývají. Podle zastupitelů bude důležité, zda německá strana bude respektovat podmínky hřbitovního řádu s tím, že 140 centimetrů vysoký žulový kříž není možné na hřbitově umístit. "Pokud by německá strana chtěla umístit památník v lokalitě Budínka, musí jednat s majitelem pozemku a stavebním úřadem," uvedl starosta Dobronína RSDr. Jiří Vlach (KSČM).

V Dobroníně už jeden pomník spontánně vznikl několik hodin po prvním nálezu kosterních ostatků v lokalitě Budínka. Místní lidé vztyčili dřevěný kříž jako určitý symbol utrpení, které se v místě stalo.

Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je dál nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Probíhá identifikace osob

Stanovením DNA profilu z kostí se v současné době zabývá Kriminalistický ústav v Praze. Podle jeho mluvčí Petry Srnkové je to složitý proces, který může být relativně zdlouhavý s ohledem na poškození a množství kosterních pozůstatků. Identifikace osob bude možná po doručení srovnávacího materiálu od potenciálních potomků či příbuzných, který dodá německá strana. Zkoumání potrvá zřejmě ještě několik týdnů.

Místo nálezu kosterních pozůstatků s improvizovaným křížem
Místo nálezu kosterních pozůstatků s improvizovaným křížem | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě lokality Budínka může být u Dobronína i další hrob údajně zmasakrovaných Němců. Niebler nakreslil podle vzpomínek nuceně vysídlených obyvatel německé národnosti nejen mapu, která kriminalisty přivedla na Budínku, ale i další mapu, z níž vyplývá, že další těla může skrývat i země u železniční trati poblíž kamenného viaduktu přes Zlatý potok. Podle Nieblerova svědectví byli tři zabití Němci za viaduktem pohřbeni v květnu 1945.

"Prověřujeme dostupné informace. V souvislosti s případem zatím nepředpokládáme, že by se pokračovalo s průzkumem v jiné lokalitě," řekla krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

 

Právě se děje

Další zprávy