Dobronín (Jihlavsko) - O tom, zda bude na hřbitově v Dobroníně vztyčen pomník na památku Němců, údajně zavražděných na konci války, v pondělí zastupitelé obce nerozhodli.
Zastupitelé se k věci vrátí 21. března. Kosterní pozůstatky byly z masového hrobu v lokalitě Budínka u Dobronína vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí.
Vedení obce poslal žádost o zřízení pomníku jménem pozůstalých dobronínský rodák odsunutý do Německa Johann Niebler. Vyplývá z ní, jak by měl žulový kříž vypadat i jaké bude mít nápisy. Popis obsahuje také jména, a to nejen lidí, kteří byli údajně zmasakrováni v Dobroníně, ale také v širokém okolí. Navrhuje umístit zhruba jedenapůlmetrový kříž na dobronínském hřbitově a ve společném hrobě umístit kosterní pozůstatky lidí nalezené v lokalitě Budínka.
Hřbitovní řád: 140 cm je moc dlouhý kříž
Zastupitelé v pondělí uložili starostovi, aby Nieblera informoval o hřbitovním řádu obce a podmínkách, které z něj vyplývají. Podle zastupitelů bude důležité, zda německá strana bude respektovat podmínky hřbitovního řádu s tím, že 140 centimetrů vysoký žulový kříž není možné na hřbitově umístit. "Pokud by německá strana chtěla umístit památník v lokalitě Budínka, musí jednat s majitelem pozemku a stavebním úřadem," uvedl starosta Dobronína RSDr. Jiří Vlach (KSČM).
V Dobroníně už jeden pomník spontánně vznikl několik hodin po prvním nálezu kosterních ostatků v lokalitě Budínka. Místní lidé vztyčili dřevěný kříž jako určitý symbol utrpení, které se v místě stalo.
Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je dál nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.
Probíhá identifikace osob
Stanovením DNA profilu z kostí se v současné době zabývá Kriminalistický ústav v Praze. Podle jeho mluvčí Petry Srnkové je to složitý proces, který může být relativně zdlouhavý s ohledem na poškození a množství kosterních pozůstatků. Identifikace osob bude možná po doručení srovnávacího materiálu od potenciálních potomků či příbuzných, který dodá německá strana. Zkoumání potrvá zřejmě ještě několik týdnů.
Kromě lokality Budínka může být u Dobronína i další hrob údajně zmasakrovaných Němců. Niebler nakreslil podle vzpomínek nuceně vysídlených obyvatel německé národnosti nejen mapu, která kriminalisty přivedla na Budínku, ale i další mapu, z níž vyplývá, že další těla může skrývat i země u železniční trati poblíž kamenného viaduktu přes Zlatý potok. Podle Nieblerova svědectví byli tři zabití Němci za viaduktem pohřbeni v květnu 1945.
"Prověřujeme dostupné informace. V souvislosti s případem zatím nepředpokládáme, že by se pokračovalo s průzkumem v jiné lokalitě," řekla krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.