Vinaři začali sklízet ledové víno, jeden decilitr stojí zhruba sto padesát korun

ČTK ČTK
3. 1. 2016 18:48
Vinné hrozny potřebné pro výrobu ledového vína začali po několikadenních mrazech sbírat vinaři na jižní Moravě. Vyrobí z nich několik tisíc lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru. Každá se pak bude prodávat za 300 až 400 korun.
Ledové víno se musí sklízet při teplotě minimálně mínus sedm stupňů.
Ledové víno se musí sklízet při teplotě minimálně mínus sedm stupňů. | Foto: Radek Pecák

Brno - Někteří vinaři v Jihomoravském kraji začali se sběrem hroznů pro výrobu ledového vína, které se vyznačuje vysokým obsahem cukru. U těchto hroznů je potřeba, aby byly před sběrem alespoň dva dny na vinici v teplotě minus sedm stupňů Celsia.

Lidé ve vinařství Pavlovín v Bohumilicích na Břeclavsku dnes posbírali z půl hektaru půdy asi 2300 kilogramů hroznů. Podle jednatele společnosti Radima Heči z nich bude přibližně 2000 lahví ledového vína Chardonnay o obsahu 0,2 litru. Jedna bude zhruba za 300 korun.

Pár lahví vína budou mít Vinné sklepy Valtice, kde však kvůli počasí a ptákům sesbírali většinu úrody pro ledové víno ještě před mrazem. Na další dny chystají sběr hroznů pro ledové víno ve vinařství Maděřič v Moravském Vyškově a také vinař Josef Valihrach z Břeclavska.

Teplota minus sedm stupňů byla signálem, že mohou se sběrem začít v Bohumilicích. "Před rokem jsme sbírali už poslední den v roce, kdy byly hrozny pod potřebným mrazem pět nebo šest dnů. Teď jsme se rozmýšleli, jestli to neposbírat dřív, ale potom hlásili mráz, tak jsme počkali," uvedl Heča.

Podle něj se dalo dohromady zhruba 45 lidí, kteří od rána zamířili do vinohradu. "Vinohrad máme v areálu firmy, takže je několik desítek metrů od lisu. Vše jsme sbírali do beden a nechávali to venku na mrazu a pak jsme to celé nasypali do lisu," řekl Heča. Dodal, že ledové víno Chardonnay bude mít cukernatost okolo 32,5 stupně. Z celkové hmotnosti hroznů se podaří vylisovat asi pětina šťávy.

Následovat však budou další procesy jako například odkalování, kvašení nebo čištění, takže první víno bude až za několik měsíců.

Jen pár desítek lahví ledového vína budou mít Vinné sklepy Valtice. "Letos jsme nechávali hrozny na ledové víno asi na půl hektaru, ale nezasíťovali jsme to a úrodu nám ožírali špačci. Proto jsme ji posbírali už dříve a zbylo opravdu jen málo. Odhadujeme to tak na deset litrů," řekl ředitel Marek Šťastný.

Začátkem týdne se na sklizeň chystají v Moravském Žižkově. "Máme vše připravené na pondělí. V šest ráno bychom začali sbírat. Za tři hodiny to budeme mít, kolem deváté budeme lisovat a kolem oběda bude vylisováno," informoval Jiří Maděřič z Vinařství Maděřič.

Podle něj mnoho hroznů z plochy půl hektaru sežrala zvěř, ale zůstaly zhruba dvě tuny. "Děláme láhve o objemu 0,3 litru, takže budeme mít asi tisíc lahví odrůdy Frankovka," doplnil Maděřič. Cena se pohybuje kolem 400 korun.

Zatím se nesbíralo ani u vinaře Josefa Valihracha z Břeclavska, který plánuje výrobu ledového vína odrůdy Cabernet Franc. "Uvidíme, jak bude v pondělí. Množství ani místo, kde hrozny mám, ale po zkušenostech nesděluji. Mohlo by se stát, že už by tam hrozny nebyly," dodal Valihrach.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy