reklama
 
 

Vinaři začali sklízet ledové víno, jeden decilitr stojí zhruba sto padesát korun

3. 1. 2016 18:48
Vinné hrozny potřebné pro výrobu ledového vína začali po několikadenních mrazech sbírat vinaři na jižní Moravě. Vyrobí z nich několik tisíc lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru. Každá se pak bude prodávat za 300 až 400 korun.

Brno - Někteří vinaři v Jihomoravském kraji začali se sběrem hroznů pro výrobu ledového vína, které se vyznačuje vysokým obsahem cukru. U těchto hroznů je potřeba, aby byly před sběrem alespoň dva dny na vinici v teplotě minus sedm stupňů Celsia.

Lidé ve vinařství Pavlovín v Bohumilicích na Břeclavsku dnes posbírali z půl hektaru půdy asi 2300 kilogramů hroznů. Podle jednatele společnosti Radima Heči z nich bude přibližně 2000 lahví ledového vína Chardonnay o obsahu 0,2 litru. Jedna bude zhruba za 300 korun.

Pár lahví vína budou mít Vinné sklepy Valtice, kde však kvůli počasí a ptákům sesbírali většinu úrody pro ledové víno ještě před mrazem. Na další dny chystají sběr hroznů pro ledové víno ve vinařství Maděřič v Moravském Vyškově a také vinař Josef Valihrach z Břeclavska.

Teplota minus sedm stupňů byla signálem, že mohou se sběrem začít v Bohumilicích. "Před rokem jsme sbírali už poslední den v roce, kdy byly hrozny pod potřebným mrazem pět nebo šest dnů. Teď jsme se rozmýšleli, jestli to neposbírat dřív, ale potom hlásili mráz, tak jsme počkali," uvedl Heča.

Podle něj se dalo dohromady zhruba 45 lidí, kteří od rána zamířili do vinohradu. "Vinohrad máme v areálu firmy, takže je několik desítek metrů od lisu. Vše jsme sbírali do beden a nechávali to venku na mrazu a pak jsme to celé nasypali do lisu," řekl Heča. Dodal, že ledové víno Chardonnay bude mít cukernatost okolo 32,5 stupně. Z celkové hmotnosti hroznů se podaří vylisovat asi pětina šťávy.

Následovat však budou další procesy jako například odkalování, kvašení nebo čištění, takže první víno bude až za několik měsíců.

Jen pár desítek lahví ledového vína budou mít Vinné sklepy Valtice. "Letos jsme nechávali hrozny na ledové víno asi na půl hektaru, ale nezasíťovali jsme to a úrodu nám ožírali špačci. Proto jsme ji posbírali už dříve a zbylo opravdu jen málo. Odhadujeme to tak na deset litrů," řekl ředitel Marek Šťastný.

Začátkem týdne se na sklizeň chystají v Moravském Žižkově. "Máme vše připravené na pondělí. V šest ráno bychom začali sbírat. Za tři hodiny to budeme mít, kolem deváté budeme lisovat a kolem oběda bude vylisováno," informoval Jiří Maděřič z Vinařství Maděřič.

Podle něj mnoho hroznů z plochy půl hektaru sežrala zvěř, ale zůstaly zhruba dvě tuny. "Děláme láhve o objemu 0,3 litru, takže budeme mít asi tisíc lahví odrůdy Frankovka," doplnil Maděřič. Cena se pohybuje kolem 400 korun.

Zatím se nesbíralo ani u vinaře Josefa Valihracha z Břeclavska, který plánuje výrobu ledového vína odrůdy Cabernet Franc. "Uvidíme, jak bude v pondělí. Množství ani místo, kde hrozny mám, ale po zkušenostech nesděluji. Mohlo by se stát, že už by tam hrozny nebyly," dodal Valihrach.

autor: ČTK | 3. 1. 2016 18:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama