Vinaři začali sklízet ledové víno, jeden decilitr stojí zhruba sto padesát korun

ČTK ČTK
3. 1. 2016 18:48
Vinné hrozny potřebné pro výrobu ledového vína začali po několikadenních mrazech sbírat vinaři na jižní Moravě. Vyrobí z nich několik tisíc lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru. Každá se pak bude prodávat za 300 až 400 korun.
Ledové víno se musí sklízet při teplotě minimálně mínus sedm stupňů.
Ledové víno se musí sklízet při teplotě minimálně mínus sedm stupňů. | Foto: Radek Pecák

Brno - Někteří vinaři v Jihomoravském kraji začali se sběrem hroznů pro výrobu ledového vína, které se vyznačuje vysokým obsahem cukru. U těchto hroznů je potřeba, aby byly před sběrem alespoň dva dny na vinici v teplotě minus sedm stupňů Celsia.

Lidé ve vinařství Pavlovín v Bohumilicích na Břeclavsku dnes posbírali z půl hektaru půdy asi 2300 kilogramů hroznů. Podle jednatele společnosti Radima Heči z nich bude přibližně 2000 lahví ledového vína Chardonnay o obsahu 0,2 litru. Jedna bude zhruba za 300 korun.

Pár lahví vína budou mít Vinné sklepy Valtice, kde však kvůli počasí a ptákům sesbírali většinu úrody pro ledové víno ještě před mrazem. Na další dny chystají sběr hroznů pro ledové víno ve vinařství Maděřič v Moravském Vyškově a také vinař Josef Valihrach z Břeclavska.

Teplota minus sedm stupňů byla signálem, že mohou se sběrem začít v Bohumilicích. "Před rokem jsme sbírali už poslední den v roce, kdy byly hrozny pod potřebným mrazem pět nebo šest dnů. Teď jsme se rozmýšleli, jestli to neposbírat dřív, ale potom hlásili mráz, tak jsme počkali," uvedl Heča.

Podle něj se dalo dohromady zhruba 45 lidí, kteří od rána zamířili do vinohradu. "Vinohrad máme v areálu firmy, takže je několik desítek metrů od lisu. Vše jsme sbírali do beden a nechávali to venku na mrazu a pak jsme to celé nasypali do lisu," řekl Heča. Dodal, že ledové víno Chardonnay bude mít cukernatost okolo 32,5 stupně. Z celkové hmotnosti hroznů se podaří vylisovat asi pětina šťávy.

Následovat však budou další procesy jako například odkalování, kvašení nebo čištění, takže první víno bude až za několik měsíců.

Jen pár desítek lahví ledového vína budou mít Vinné sklepy Valtice. "Letos jsme nechávali hrozny na ledové víno asi na půl hektaru, ale nezasíťovali jsme to a úrodu nám ožírali špačci. Proto jsme ji posbírali už dříve a zbylo opravdu jen málo. Odhadujeme to tak na deset litrů," řekl ředitel Marek Šťastný.

Začátkem týdne se na sklizeň chystají v Moravském Žižkově. "Máme vše připravené na pondělí. V šest ráno bychom začali sbírat. Za tři hodiny to budeme mít, kolem deváté budeme lisovat a kolem oběda bude vylisováno," informoval Jiří Maděřič z Vinařství Maděřič.

Podle něj mnoho hroznů z plochy půl hektaru sežrala zvěř, ale zůstaly zhruba dvě tuny. "Děláme láhve o objemu 0,3 litru, takže budeme mít asi tisíc lahví odrůdy Frankovka," doplnil Maděřič. Cena se pohybuje kolem 400 korun.

Zatím se nesbíralo ani u vinaře Josefa Valihracha z Břeclavska, který plánuje výrobu ledového vína odrůdy Cabernet Franc. "Uvidíme, jak bude v pondělí. Množství ani místo, kde hrozny mám, ale po zkušenostech nesděluji. Mohlo by se stát, že už by tam hrozny nebyly," dodal Valihrach.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy