V Ostravě hořel domov pro seniory, osm lidí bylo ošetřeno. Požár mohla způsobit zábavná pyrotechnika

ČTK ČTK
9. 9. 2017 18:03
Kvůli nočnímu požáru střechy v domově pro seniory muselo být šest desítek lidí evakuováno, dva byli převezeni do nemocnice. Příčina požáru se zkoumá, není vyloučeno, že ho způsobila zábavní pyrotechnika fanoušků Baníku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Ostrava - Při nočním požáru střechy v Domově pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě museli hasiči do společenské místnosti v přízemí objektu evakuovat 62 lidí včetně imobilních, osm z nich bylo ošetřeno. Dva lidé byli převezeni do nemocnice, řekl v sobotu mluvčí hasičů Petr Kůdela. Předběžná škoda byla odhadnuta na půl milionu korun. Oheň poškodil střešní krytinu a zateplení.

Podle ředitele domova Juraje Chomiče není vyloučeno, že oheň způsobila zábavní pyrotechnika. Fanoušci Baníku si totiž v pátek připomínali 95. výročí klubu. Podle mluvčího hasičů se ale příčina vzniku požáru stále vyšetřuje. Chomič dodal, že v sobotu dopoledne policisté i hasiči zkoumali spáleniště.

Policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policisté ohledali místo události, pořídili fotografickou dokumentaci a zajistili stopy, které budou zkoumat znalci. Policisté také vyslechli několik svědků, další výslechy ještě budou. "Kriminalisté shromažďují veškerá fakta ke zjištění příčin požáru," uvedlaí mluvčí Holčáková. Dodala, že policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

"Zničena byla gumoplastová střešní krytina i s polystyrenovým zateplením pod ní na části střechy, asi na ploše 20 krát 15 metrů. Příčina vzniku požáru ani škoda zatím nebyly stanoveny," uvedl Kůdela.

Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla ošetření senioři neutrpěli vážnější poranění.

"Vzhledem k více než šesti desítkám evakuovaných obyvatel domova byla jedna z posádek určena k třídění postižených a zjištění jejich možných zdravotních obtíží v souvislosti s požárem. Postup záchranářů tedy probíhal na základě zásad používaných pro situace hromadného postižení zdraví," uvedl Humpl.

Senioři měli například drobnější poranění hlavy, kolapsový stav, dechové obtíže nebo trpěli nevolností. Šest pacientů mohlo být po poskytnutí zdravotnické pomoci ponecháno na místě, dvě ženy záchranáři převezli do Městské nemocnice Ostrava.

Profesionální i dobrovolní hasiči k požáru v Bohumínské ulici, který byl viditelný i z okolí, vyjížděli v pátek před 21:00. "Hasiči dostali oheň pod kontrolu za necelou půlhodinu, a to hašením jak ze střechy, tak dvěma automobilovými žebříky. Oheň tak stačil zničit pouze střešní krytinu a polystyren, hlouběji do střešní a stropní konstrukce se nedostal," upřesnil mluvčí.

Po uhašení se mohli senioři vrátit do svých pokojů, s výjimkou těch v nejvyšším patře, které byly při hašení zasaženy vodou. Lidé z nejvyššího patra byli přemístěni na jiné pokoje v domově.

Domov pro seniory Kamenec je příspěvkovou organizací města. Zařízení poskytuje celodenní sociální službu 197 uživatelům, o které se stará 135 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy