Audit: Politici v Ústí nakupovali s přirážkou 100 %

Petr Holub
26. 11. 2010 6:40
Ministerstvo financí má v rukou důkaz ke tvrdému zásahu proti předraženým zakázkám ve zdravotnictví
Pacient s rakovinou před magnetickou rezonancí, ilustrační snímek
Pacient s rakovinou před magnetickou rezonancí, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo financí chystá tvrdý zásah proti praxi předražených zakázek.

Konkrétním cílem budou nákupy přístrojů do nemocnic, které v Česku stojí víc než v západní Evropě nebo v Americe.

Základním dokumentem v boji proti předražování může být audit společnosti Deloitte, podle níž nemocniční holding Krajská zdravotní nakupoval přístroje o 50 až 100 procent nad obvyklou tržní cenou.

Holding pěti krajských nemocnic založili před pěti lety čelní regionální politici v čele s hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS) a koncept pokračuje i za jeho nástupkyně Jany Vaňhové (ČSSD).

V holdingu mají obě velké strany dodnes své zástupce. Podle webových stránek v něm sedí krajští radní Petr Benda a Pavel Kouda (oba ČSSD) a René Budjač (ODS) spolu s řadovým zastupitelem Petrem Fialou (ODS).

Regionální radě Severozápad, která rozděluje evropské peníze na zakázky a měla by je kontrolovat, předsedá další radní, už zmíněný bývalý hejtman Jiří Šulc.

Šlendrián zakázek
Autor fotografie: Wikimedia Commons

Šlendrián zakázek

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

Dva roky na hledání expertů

Státní správa si s předraženým nákupem Krajské zdravotní nevěděla rady celé dva roky.

Manažeři holdingu, který patří Ústeckému kraji, zakoupili v lednu 2009 nové přístroje za 400 milionů korun. Na předražený nákup od dodavatelských společností Hospimed a Puro-Klima upozornili místní lékaři

Aktuálně.cz proto oslovilo nezávislé experty, kteří odhadli, že se přístroje daly pořídit za třetinovou cenu.

Nákup placený z evropských dotací začalo zkoumat ministerstvo financí, protikorupční policie i protikorupční oddělení Evropské komise OLAF.

Šetření nepřineslo výsledek, protože úředníci ani policisté nedokázali určit obvyklou referenční cenu přístroje. Jenom podle ní mohou úřady posoudit, že nákupy jsou předražené. Nemohli využít ani služeb soudních znalců, protože ceny přístrojů žádný státem uznaný odborník nesleduje.

Letos na jaře proto pověřil ministr financí Eduard Janota auditorskou společnost Deloitte, aby obvyklou cenu určila.

Deloitte obvyklé ceny stanovila s pomocí expertů Českého vysokého učení technického. Pokud ministerstvo financí zprávu auditorů z Deloitte uzná, může to znamenat převrat u veřejných zakázek nejen ve zdravotnictví.

50-100 procent

Experti ČVUT mimo jiné zkoumali nákup magnetické rezonance za 44 milionů. V letech 2008 a 2009 se takový přístroj v průměru kupoval o 20 milionů, tedy o 80 procent levněji.

CT koupila Krajská zdravotní za 16 milionů, i když průměrná cena na trhu dosahovala 8,8 milionu. Skiaskopický rentgen pořídili ústečtí manažeři za 14,2 milionu, o 4,6 milionu nad běžnou cenou.

Ve zmíněných případech porovnali experti ústecké akvizice s nákupy v deseti dalších nemocnicích. U každého z přístrojů prozkoumali a porovnali zhruba padesát parametrů jejich vybavení a výkonu, aby tím předešli námitce, že Krajská zdravotní koupila lepší model.

Pražští technici ze srovnání vyloučili některé nákupy, které byly na první pohled rovněž předražené.

"Byly vybrány pouze ty zakázky z období 2008 - 2009, které byly zadány společnostem přímo zastupující dané výrobce na českém trhu. Tj. nebyly zohledněny ty zakázky, kde dodavatelem byly společnosti překupující uvedenou technologii (Puro-Klima, Transkontakt, Medifine) a zakázka pro Oblastní nemocnici Kolín z roku 2010," stojí v závěrečné zprávě.

Nestandardní, zavádějící, fiktivní

Ministerstvo financí zatím nechce zprávu společnosti Deloitte komentovat.

"Audit je nyní ve stavu připomínek ze strany auditovaného subjektu," odpověděl za ministerstvo Radek Ležatka. Odmítl přiblížit, jaký další postup Kalouskův úřad zvolí.

Připomínky Krajské zdravotní přitom dostane už v pátek. Ústecký holding odmítá audit ve všech detailech.

"Zpráva obsahuje výroky založené dle našeho soudu na metodice, která se opírá o fikci a zcela nestandardní, zavádějící postupy při stanovení ceny obvyklé. Pořizovací ceny zjištěné takovým postupem považujeme za irelevantní podklad," reagoval mluvčí Jiří Vondra. Krajská zdravotní si podle něho vyžádala oponentní audit, který chce ministerstvu rovněž předložit.

Ústecký holding zaplatil audit od společnosti Bene Factum, ministerstvo financí ho však už dříve odmítlo.

Ministerští úředníci musí postupovat tvrdě. Pokud by totiž v Bruselu neprokázali, že se přístroje koupily za obvyklou cenu, Evropská komise nákup přístrojů neproplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy