Ústí nad Labem - Smogová situace kvůli přízemnímu ozonu v Ústeckém kraji pokračuje.
Souvisí s panujícími vysokými teplotami, koncentrace ozonu ale už klesají.
Jeho vysoká hodnota může chronicky nemocným, starým lidem a malým dětem ztěžovat dýchání. U zdravých dospělých nejsou žádná omezení, informovala ústecká pobočka ČHMÚ.
Smogová situace platí od úterý i v Libereckém kraji, ve středu ji ČHMÚ vyhlásil i v Jihočeském kraji.
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Ústeckém kraji v úterý v 15:50 kvůli překročení hodnoty 180 mikrogramů na metr krychlový. V Teplicích byla mezi 14:00 a 15:00 koncentrace ozonu 192 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.
Ve středu ráno tam bylo už jen 66,8 mikrogramu. Nejvyšší v kraji byla koncentrace ozonu v Rudolicích v Horách na Mostecku, kde ráno měřicí stanice ukázala 109,5 mikrogramu na metr krychlový.
Pražské tropy: Padl i rekord v Klementinu
Zdraví dospělí podle meteorologů žádná omezení dodržovat nemusejí.
"Osobám s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," informoval ČHMÚ.
Ozon dráždí dýchací ústrojí a stahuje dýchací cesty.
Podle webových stránek ČHMÚ jsou vysoké koncentrace ozonu spojené právě s vysokými teplotami.
"Výrazně vyšší koncentrace přízemního ozonu se vyskytují v teplé polovině roku v odpoledních hodinách a jsou obvykle spojeny s vysokými teplotami, intenzivním slunečním zářením a malými rychlostmi větru," píše ústav.