V Ústí začal festival Sudety.Hlavní téma je odsun Němců

ČTK ČTK
6. 11. 2010 10:15
Náplní festivalu jsou představení v Činoherním studiu, výstavy, performance, koncerty či přednášky
Jedním z vrcholů festivalu Sudety bude představení 32 hodin mezi psem a vlkem
Jedním z vrcholů festivalu Sudety bude představení 32 hodin mezi psem a vlkem | Foto: Činoherní studio

Ústí nad Labem - Až do pátku poběží v Ústí nad Labem minimalistický festival Sudety 2010. Jeho organizátoři vsadili nejen na tématiku historie poválečného vyhnání německých obyvatel, ale i na velký počet skromných akcí.

Divadelní představení, která jsou do festivalu zařazena, mají kapacitu spíš v desítkách diváků a čeká se, že budou vesměs vyprodaná, uvedla Jana Válková z Činoherního studia. Kromě divadla láká festival i na řadu tematických výstav, přednášek a dalších akcí.

Už páteční premiéra komediální skici Obhajoba od Václava Matouška, zasazené jak do současnosti, tak i do doby třicetileté války, se odehrála před vyprodaným hledištěm, což ovšem v podmínkách "Činoheráku" představuje jen asi 70 lidí.

"Předpokládáme, že celá divadelní část se bude počítat jen na stovky diváků, protože na víc zkrátka nemáme kapacitu," odhadla Válková.

Konkrétní příběhy konkrétních lidí

Jednotící linií celého festivalu je historie regionů podél německých hranic, hlavně během 20. století.

"Nápad vzniknul na základě výpovědí pamětníků, kterých máme všichni ve svém okolí celkem dost a kteří dodnes vzpomínají na vazby a přátelství, zpřetrhaných odsunem," uvedla Válková, pocházející z taktéž sudetské České Třebové.

Dodala, že pro celý festival je nejdůležitější zprostředkovat konkrétní příběhy konkrétních lidí. Vlajkovou lodí divadelní části festivalu má být inscenace 32 hodin mezi psem a vlkem, odehrávající se v Novém Boru v době odsunu.

Festival nabízí také řadu performancí, koncertů či přednášek. Právě faktografie je přitom jedním z hlavních lákadel, což dokládá i výstava Města, obce, osady a lidé Severního Polabí, která se snaží přiblížit zajímavou minulost i lidské příběhy obcí v okolí Ústí nad Labem.

Výstava částečně vychází ze seriálu jednoho z ústeckých časopisů, okolo nějž původně vznikla. "Už tři roky schraňujeme informace o obcích v okrese a když už jich bylo 50, rozhodli jsme se to rozšířit na výstavu," vysvětlil jeden z organizátorů výstavy Martin Nosek.

Výstava začne v budově Činoherního studia, ale pak by měla až do jara putovat dál po Ústí a zřejmě se objeví i v Sasku.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy