Ústí vyráží na bezdomovce, zbourá opuštěné chatky

ČTK ČTK
18. 5. 2011 6:53
Městská policie v příštích týdnech zkontroluje na 25 zahrádkářských kolonií
Město nepoužívané chatky odstraní. Místo buď získá nového nájemce, nebo raději zůstane prázdné, aby nelákalo bezdomovce
Město nepoužívané chatky odstraní. Místo buď získá nového nájemce, nebo raději zůstane prázdné, aby nelákalo bezdomovce | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Ústecká radnice chce zbourat část opuštěných zahradních chatek v některých zahrádkářských koloniích. Jednu kolonii srovná se zemí úplně.

Hlavním důvodem je snaha snížit počet míst, do kterých se stahují bezdomovci nebo lidé, kteří do Čech přišli ze Slovenska, vysvětlil primátorův náměstek Jan Řeřicha (ODS). Strážníci už několik týdnů v koloniích provádějí zátahy. Zadrželi v nich téměř 20 lidí.

Jednu zahrádkářskou kolonii v Předlicích, v sousedství sociálně vyloučené lokality, město zbourá, protože o ni není téměř zájem. Většina chatek je opuštěných. S lidmi, kteří ještě mají na zahradu nájemní smlouvu, ji už město neobnoví. Zbytky chat a plotů odstraní buldozer, uvedl Řeřicha, který je pověřený řízením městské policie.

Policie zkontroluje na 25 kolonií

Podle něho nejsou problémem jen zahrádkářské kolonie v sousedství vyloučených lokalit, ale i další místa ve městě. Minulý týden se strážníci zaměřili na kolonii na Konvalinkovém vrchu v blízkosti centra města. I tam našli šest bezdomovců, kteří pobývali v chatkách.

Pokud mají strážníci podezření, že se objevený člověk do objektu vloupal, volají na místo státní policii. Je prý ale obtížné mu prokázat, že okno či dveře chatky vylomil právě on.

Řeřicha uvedl, že lidé se většinou nabourávají do opuštěných objektů zahrad, o které není zájem. Město je chce proto odstranit. Buď pak najde nové nájemce, kteří si tam postaví chatku novou, nebo pozemek zůstane prázdný, aby už nikoho nelákal.

Městská policie má v příštích týdnech v kontrolách zahrádkářských kolonií pokračovat, vytipováno jich má celkem 25. Kde se budou strážníci pohybovat, nechce město z taktických důvodů říci. Řeřicha dodal, že kontroly vycházejí i z popudu zahrádkářů, kteří sami strážníky na podezřelá místa upozorňují.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy