Ústí vyráží na bezdomovce, zbourá opuštěné chatky

ČTK ČTK
18. 5. 2011 6:53
Městská policie v příštích týdnech zkontroluje na 25 zahrádkářských kolonií
Město nepoužívané chatky odstraní. Místo buď získá nového nájemce, nebo raději zůstane prázdné, aby nelákalo bezdomovce
Město nepoužívané chatky odstraní. Místo buď získá nového nájemce, nebo raději zůstane prázdné, aby nelákalo bezdomovce | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem - Ústecká radnice chce zbourat část opuštěných zahradních chatek v některých zahrádkářských koloniích. Jednu kolonii srovná se zemí úplně.

Hlavním důvodem je snaha snížit počet míst, do kterých se stahují bezdomovci nebo lidé, kteří do Čech přišli ze Slovenska, vysvětlil primátorův náměstek Jan Řeřicha (ODS). Strážníci už několik týdnů v koloniích provádějí zátahy. Zadrželi v nich téměř 20 lidí.

Jednu zahrádkářskou kolonii v Předlicích, v sousedství sociálně vyloučené lokality, město zbourá, protože o ni není téměř zájem. Většina chatek je opuštěných. S lidmi, kteří ještě mají na zahradu nájemní smlouvu, ji už město neobnoví. Zbytky chat a plotů odstraní buldozer, uvedl Řeřicha, který je pověřený řízením městské policie.

Policie zkontroluje na 25 kolonií

Podle něho nejsou problémem jen zahrádkářské kolonie v sousedství vyloučených lokalit, ale i další místa ve městě. Minulý týden se strážníci zaměřili na kolonii na Konvalinkovém vrchu v blízkosti centra města. I tam našli šest bezdomovců, kteří pobývali v chatkách.

Pokud mají strážníci podezření, že se objevený člověk do objektu vloupal, volají na místo státní policii. Je prý ale obtížné mu prokázat, že okno či dveře chatky vylomil právě on.

Řeřicha uvedl, že lidé se většinou nabourávají do opuštěných objektů zahrad, o které není zájem. Město je chce proto odstranit. Buď pak najde nové nájemce, kteří si tam postaví chatku novou, nebo pozemek zůstane prázdný, aby už nikoho nelákal.

Městská policie má v příštích týdnech v kontrolách zahrádkářských kolonií pokračovat, vytipováno jich má celkem 25. Kde se budou strážníci pohybovat, nechce město z taktických důvodů říci. Řeřicha dodal, že kontroly vycházejí i z popudu zahrádkářů, kteří sami strážníky na podezřelá místa upozorňují.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy