Ústečtí silničáři už najeli dvakrát více než předloni

ČTK ČTK
4. 1. 2011 19:54
Konečný účet za loňskou zimní údržbu bude vysoký. Velmi chladný byl totiž i začátek roku
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor...
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor... | Foto: Zuzana Hronová

Ústí nad Labem - Krajští silničáři během listopadu a prosince při zimní údržbě komunikací najeli více než dvakrát tolik kilometrů než ve stejném období roku 2009.

Narostlo i množství posypového materiálu, který museli použít.

Náměstkyně Správy a údržby silnice Ústeckého kraje Lenka Holovská řekla, že kolik peněz tento nárůst představuje, zatím nemají spočítané.

Loňský listopad a prosinec byly podle ní neobvyklé chladné a bohaté na sníh. Silničáři například museli loni během těchto měsíců ujet při údržbě silnic 570 tisíc kilometrů, zatímco předloni jen 240 tisíc.

Použili 17,5 tisíce tun soli a 8,5 tisíce inertního materiálů, zatímco v předchozím období to bylo něco přes třetinu množství. Podle Holovské bude konečný účet za loňskou zimní údržbu vysoký, protože byl velmi chladný i začátek roku.

Po povodních poničil komunikace i sníh

Dlouhá zima se podepisuje i na komunikacích, které jsou ve velmi špatné stavu. Do plánovaných oprav loni navíc zasáhly povodně, které poškodily silnice a mosty za několik set milionů korun. Některé úseky ještě bude třeba opravit. 

Na mnoha komunikacích v regionu jsou proto v současné době veliké výtluky. Podle Holovské nyní bude záležet na tom, jaké bude počasí. Pokud bude pokračovat počasí z listopadu a prosince, budou prý škody veliké.

Silničáři již na konci prosince, kdy ustalo sněžení, začali v regionu s provizorními opravami nejhůře poničených komunikací. Chtějí tak opravit ta nejnebezpečnější místa. Technologie, kterou používají, ale vydrží jen velmi krátkou dobu.

Náklady se zimou a velké škody mají i města, která se starají o místní komunikace. Mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková uvedla, že i zde již začali s provizorními opravami.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy