Policie obvinila tři lidi kvůli úniku fenolu v Děčíně, dva lidé při havárii zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2019 12:26
Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu. V důsledku havárie tehdy zemřeli dva lidé a dalších 14 osob museli ošetřit zdravotníci. Neštěstí se stalo 26. dubna při přečerpávání fenolu. Všichni obvinění jsou pracovníky společnosti, kde jedovatá chemikálie unikla. Viněni jsou z obecného ohrožení z nedbalosti.
Při úniku fenolu v děčínské chemičce zasahovali hasiči i záchranáři.
Při úniku fenolu v děčínské chemičce zasahovali hasiči i záchranáři. | Foto: ČTK

Příčinou havárie bylo prasknutí přečerpávací hadice. "Podle znalců je to pravděpodobný důsledek nepříliš vhodného způsobu připojování," uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Jedním z obviněných je pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu z autocisterny do zásobníku v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Dalším dvěma obviněným policisté kladou za vinu, že z pozice nadřízených pracovníků nedbali patřičných kontrol.

Policisté vyslechli v souvislosti s havárií desítky svědků a vyžádali si několik znaleckých posudků. Vyšetřování neštěstí podle policejní mluvčí pokračuje. Policie neuvedla, jaký trest obviněným hrozí. Trestní zákoník u obecného ohrožení z nedbalosti stanoví, že kdo takovým činem způsobí smrt, může být potrestán dvěma až osmi lety vězení.

Chemotex je soukromý podnik, v roce 1993 byl privatizován. Většinu produkce podle jeho webových stránek tvoří tenzidy a detergenty, chemikálie pro strojírenský, stavební, textilní a papírenský průmysl a chemické speciality.

Fenol je jedovatá bezbarvá látka, která má leptavé účinky na všechny tkáně. Rychle se vstřebává, poškozuje játra a ledviny, a také dýchací a oběhový systém. Při loňské havárii neunikl do kanalizace ani do povrchových vod a nedostal se ani mimo chemičku.

 

Právě se děje

Další zprávy