Praha/Krupka - Policejní zákrok proti odpůrcům neonacismu během sobotního pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Krupce na Teplicku proběhl v souladu se zákonem i s interními nařízeními policie.
Ve středečním stanovisku to uvedl odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.
Odbor ministerstva hájí veškerá bezpečnostní opatření v souvislosti se shromážděním DSSS.
"V souvislosti se shromážděním v Krupce je nutné brát v úvahu, že úkolem policie je chránit všechna shromáždění prováděná v rámci zákonem stanoveného pořádku, zabraňovat násilí a postihovat protiprávní jednání," stojí v prohlášení.
"Každá ústavě neodporující strana má ze zákona právo svolávat shromáždění. I neonacista má v České republice právo svolat shromáždění, pokud přitom neporuší zákon," pokračuje.
Ministerstvo odmítá nařčení, že straní pravicovým extrémistům
Zároveň odmítá kritické názory, podle kterých policie a ministerstvo vnitra straní pravicovým extremistům na úkor odpůrců a romských komunit.
"Takováto vyjádření jsou neopodstatněná a zavádějící. Ministerstvo vnitra i Policie ČR jednoznačně odsuzují jakékoli projevy extremismu a rasismu. Zároveň deklarují připravenost ochránit osoby, které jsou pravicovými extremisty ohroženy. Odmítají populistické zneužívání romské problematiky," uvádí se ve zprávě.
Ministerstvo vnitra stojí za rozehnáním protidemonstrace i bohoslužby, kterou odpůrci uspořádali přímo na místě shromáždění DSSS.
"Policejní zákrok byl maximálně korektní a v souladu se zákonem. V této souvislosti je nutné uvést, že je zdokumentováno násilné chování jednoho z účastníků protidemonstrace. Je prověřováno podezření z trestného činu útoku na úřední osobu," uvedlo ministerstvo.
Podle něj je také nesmyslná informace o zranění jednoho z farářů. Policisté ho prý vyhledali u něj doma na Litoměřicku a zjistili, že je v pořádku.
Rozehnání bohoslužby bylo podle odboru legální
Zákrok proti účastníkům bohoslužby byl podle odboru bezpečnostní politiky legální.
"I náboženská shromáždění spadají do režimu zákona o právu shromažďovacím s výjimkou toho, že zde není povinnost úřadu shromáždění dopředu oznámit. Z ustanovení zákona rovněž vyplývá, že o náboženské shromáždění nepůjde, pokud ho sice svolá církev, nicméně jeho cíl bude směřovat k vyjádření politického názoru, nesouhlasu s vedením radnice apod.," stojí ve vyjádření.
Takovéto shromáždění je pak podle ministerstva nutné předem oznámit.
Demonstrace DSSS v Novém Bydžově na Královéhradecku:
Podle ministerstva je legitimní, aby i církev a náboženská společnost vyjádřila svůj názor například na rasismus konáním bohoslužby pod širým nebem.
"Pokud je však údajně náboženské shromáždění protidemonstrací proti určitým politickým názorům, nejde o výkon náboženské svobody. Uvedené shromáždění církve je jen "běžným" shromážděním bez oznámení a je tak třeba s ním nakládat," vysvětluje odbor.
"Pokud by tomu tak nebylo, požívaly by náboženské skupiny větších práv než ostatní, neboť by se jim dostávalo privilegií i v jiných oblastech než jen v náboženské svobodě," dodává.