Slovák dostal za nenávistný projev v Krupce podmínku

ČTK ČTK
12. 4. 2011 12:00
Muž vystoupil na shromáždění, které v sobotu pořádala DSSS
Ve svém projevu podněcoval muž k nenávisti k etnické skupině obyvatel (ilustrační foto)
Ve svém projevu podněcoval muž k nenávisti k etnické skupině obyvatel (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Teplice - Šestadvacetiletý muž ze Slovenska, který veřejně promluvil v Krupce na Teplicku během akce Dělnické strany sociální spravedlnosti, dostal od teplického soudu půlroční podmínku.

Ve svém projevu podněcoval k nenávisti k etnické skupině obyvatel. Podle serveru Novinky.cz muž od soudu odešel s podmíněným půlročním trestem s dvouletým odkladem. Také slíbil, že co nejrychleji opustí Českou republiku.

Předseda soudu Roman Dobeš řekl, že muži soud zabavil i některé věci - triko, opasek, čepici s kšiltem nebo odznak se zakázanými nacistickými symboly.

Na těle měl vytetovanou i říšskou orlici. Za tyto věci ho však soud potrestat nemohl. Během akce je měl totiž zakryté.

Akce se zúčastnilo 700 policistů

V ulicích patnáctitisícové Krupky na Teplicku demonstrovali v sobotu příznivci krajní pravice. Pochodem chtěli údajně upozornit na incident, který se tam odehrál před necelým rokem.

Dva mladí Romové tehdy brutálně zbili a zneužili dvanáctiletého chlapce. Soud jednoho z útočníků poslal na deset let do vězení, odvolací soud mu trest snížil na polovinu. Útok měl rasový motiv. Druhý útočník nebyl stíhaný, nebylo mu totiž ještě 15 let.

U vstupu na sídliště Maršov se davu postavila do cesty skupina více než stovky Romů, levicových radikálů a kněží pronášejících modlitby, kteří odmítli poslechnout policejní výzvy a blokovali cestu. Po několika desítkách minut napjatého čekání policejní jednotky dav rozehnaly. Akce se zúčastnilo 700 policistů.

Policie nemůže rozhánět modlící se lidi

Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme, která protiakci naplánovala, uvedl, že organizátoři nyní chystají proti policii řadu právních kroků včetně ústavní stížnosti a správní žaloby.

Podle něho není možné, aby v demokratickém státě policie rozháněla modlící se lidi. Policejní zásah odsoudil i předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.

 

Právě se děje

Další zprávy