Lidé i herci odmítají konec divadla, podepisují petici

Radek Nohl
29. 11. 2010 15:55
Ústí ani kraj nemají na provoz divadla peníze
Herci i lidé bojují za to, aby historie ústeckého divadla neskončila.
Herci i lidé bojují za to, aby historie ústeckého divadla neskončila. | Foto: www.operabalet.cz

Ústí nad Labem - Začal boj o ústecké divadlo.

Na webových stránkách nebertenamdivadlo.cz se umělci, osobnosti, sportovci ale i obyčejní lidé podepisují pod petici za jeho zachování.

Za necelý týden pod ní bylo přes 5000 podpisů.

"Už jsem slyšel o tom, že by mělo divadlo skončit. My jsme samozřejmě proti. Já jsem se čtyři roky podílel na jeho vzestupu," řekl Aktuálně.cz ředitel Severočeského divadla opery a baletu Tomáš Šimerda.

Zrušení divadla? To by bylo barbarství

Za zachování souboru, který v loňském roce oslavil sto let od svého založení, se postavili i další.

"Ústí dostalo řadu ran díky obřímu průmyslu, válce a pak i řádění komunistů, kteří skoro celé historické centrum zbourali a nastavěli tam nemalebné hrůzy. Nezasaďte svému městu další ránu a nestavte se po bok komunistům," vzkázal ústeckým zastupitelům český herec Vladimír Čech.

Co lidé píšou petici?

Tomáš Port: Zbavit se jedné z mála věcí, které v Ústí funguje a přináší mu dobré jméno, je dle mého ostuda a barbarství.
Miroslav Rosendorf: "Ústí, město kultury" díky vašim posledním krokům přestává být pouhou prázdnotou, ale stává se výsměchem lidem, kterým jsou kultura a umění blízké.
Petr Buňát: Je žalostné, jak mohou dohnat vzdělané lidi finanční obtíže města způsobené korupcí a pochybnými zakázkami, k první možné úspoře peněz tam, odkud vychází čistota, vlídnost a výchova ke slušnosti a lásce mezi lidmi.

Podle umělců, například i herečky Jolany Smyčkové, která v Ústí v několika divadelních hrách hostuje, by bylo zrušení ústeckého souboru barbarství.

"Bylo by pro naše město mnohem užitečnější zrušit celé zastupitelstvo a divadlo nechat," uvedl ústecký fotograf Petr Berounský.

Vedení ústecké radnice se ale k další budoucnosti divadla staví vyhýbavě. Zda mu hrozí zánik či omezení provozu nevyloučilo.

"Bude záležet na vývoji jednání města s krajem a na výsledek tvorby rozpočtu města, který není ještě hotov," uvedl Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Kraj se převodu bude bránit

Zástupci Ústeckého kraje ale převod divadla od počátku odmítají.

"Rozpočet pro příští rok je již připravený. Potřebných padesát milionů na jeho provoz nemáme," řekla krajská radní pro kulturu Jana Ryšánková (ČSSD).

Podle ní je zarážející, že s nimi nikdo z ústecké radnice doposud o převodu divadla nejednal.

Není to ale poprvé, co se chce město "zbavit" jedné ze svých příspěvkových organizací. Před časem na kraj převedlo ústavy sociální péče a převzalo si naopak dům dětí a mládeže.

"Budeme se bránit zuby nehty, aby nám Ústí dál předávalo své příspěvkové organizace, které nechce," dodala Ryšánková.

Na celoroční provoz divadla je nutných 72 milionů korun. Na jeho činnost nejvíce přispívá město, poté Ústecký kraj a ministerstvo kultury.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy