Most - Kvůli útlumu těžby hnědého uhlí přijde v příštích čtyřech letech v těžařské skupině Czech Coal o práci asi 1400 lidí, prohlásil odborový předák horníků Jaromír Franta. Dalších 3500 míst prý může zaniknout v návazných firmách.
Odpůrci těžby oponují, že těžba regionu víc škodí, než prospívá, a těžaři o jejím útlumu věděli desítky let dopředu.
Podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ) je navíc Frantovo prohlášení načasováno záměrně před komunální volby, v nichž má pomoci ČSSD. Ta to odmítla.
Avizované propouštění se má podle Franty týkat jen v Czech Coalu asi 1400 lidí. "Další pracovní místa zaniknou nepochybně i v návazných firmách. Uvádí se různé koeficienty, jak se propouštění horníků promítne dál, jen v regionu má připadat na jednoho propuštěného horníka asi 1,5 zrušených pracovních míst, v přesahu do zbytku Česka je to asi jedna ku jedné," řekl Franta.
Koeficienty se sčítají, takže by kvůli útlumu na Mostecku podle něj přišlo v celém Česku během čtyř let asi 4900 lidí.
Slovní válka o těžební limity
Na vině je postupný útlum těžby hnědého uhlí, který zřejmě pozvolna začíná i u jiných společností. Hlavní podíl na tom mají takzvané těžební limity, které v roce 1991 jasně vymezily prostory, kam rypadla smějí a kam už ne.
Situace okolo limitů se opět rozjitřila po květnových parlamentních volbách, protože nová vláda se jednoznačně vyslovila pro jejich zachování.
Právě Franta patří mezi nejhlasitější bojovníky za jejich prolomení a na stránkách regionálních novin si vyměňuje ostré dopisy s poslancem Věcí veřejných Milanem Šťovíčkem, který za jejich zachování naopak bojuje.
Šťovíček ve čtvrtek zopakoval, že kraji těžba přináší spíš negativa, než pozitiva, a to i v sociální oblasti. "Dál trváme na zachování limitů," dodal.
Místostarosta Jiřetína: Je to předvolební boj ČSSD
Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt vnímá údajné propouštění jako předvolební nátlakovou akci. "Jednoznačně to má spojitost s komunálními volbami. ČSSD, která je s těžaři nejvíc provázaná, neuspěla v parlamentních volbách, a o to víc se snaží uspět aspoň v komunálních," řekl Buřt.
Mostecká ČSSD na prolomení limitů postavila část své kampaně. Předseda místní organizace Lubomír Holý ovšem spojitost s hrozbami horníků odmítl. "Je to hloupost. Od nikoho pomáhat nepotřebujeme, přestože máme stejný názor jako odboráři," prohlásil Holý.
Podle jiřetínského místostarosty prý navíc o horníky vůbec nejde. "Je mi jasné, proč to pan Franta říká - on je hlavně bysnysmen, ne odborář, to až na druhém místě. Ze svého členství v dozorčí radě Litvínovské uhelné má jistě pěkné příjmy a vlastníci ho používají jako beranidlo na limity. Proč nebyl takhle slyšet, když v posledních letech odešlo z dolů kolem 12 000 lidí?" ptá se Buřt.
Těžaři i horníci podle něj měli dostatek času se na útlum připravit.
Franta s ním nesouhlasí. "Když limity nepadnou, akcionářů se to nijak nedotkne, nejhůř na tom budou zaměstnanci firmy. Mně už nejde ani o to uhlí, chci slyšet jen alternativu, a tu tihle pánové nemají," tvrdí Franta.