Ekologové v Děčíně protestovali proti jezu. Divadlem

ČTK ČTK
14. 3. 2012 18:27
Sdružení Arnika se snažilo přesvědčit obyvatele, aby s jezem na Labi nesouhlasili
Vizualizace plavebního stupně Děčín
Vizualizace plavebního stupně Děčín | Foto: Ředitelství vodních cest

Děčín - Ekologové z hnutí Arnika dál bojují proti jezu na Labi za Děčínem. Ve středu proto uspořádali divadelní happening, při němž herci převlečení za ohrožené živočišné druhy utekli od řeky před betonáři.

Zhruba 20 lidí se potom přesunulo do města a přesvědčovalo místní, aby jez nepodporovali.

Mluvčí Arniky Zora Kasíková na konci akce řekla, že ji překvapilo, jak malou podporu jez v Děčíně má.

Hlavní role sehráli herci převlečení za bobry, vydry a lososy. Ty všechny prý pět metrů vysoký jez z pískovcového údolí vyžene. Za pět minut dvanáct se pak vydali do města mluvit s lidmi.

Arnika: lidé o jezu nic nevědí 

Všechno vypadalo zdánlivě jako recese, ale lidé se do řeči opravdu dávali. "Říká se, že Děčíňáci jsou pro jez, ale tak to aspoň na pohled nevypadá. Buď jsou jednoznačně proti němu nebo o něm vědí jen velmi málo, a když pak vidí projekt, jsou z toho zděšeni," řekla Kasíková.

Diskuse o velkém plavebním stupni rozdělují veřejnost už dvě dekády. Protiváhu ekologům představují majitelé dopravních lodí i podnikatelské spolky. Ty tvrdí, že jez pomůže k prosperitě celému Česku a jeho severozápadu dvojnásob.

"Výrazně napomůže při tvorbě nových pracovních míst v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti," uvedl počátkem března předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Lhůta pro přípomínky končí 22. března

Jez by zmenšil problémy, které rejdařům způsobuje časté sucho, jeho účinnost ale závisí i na tom, jak se svou stranou Labe naloží Němci. A o jejich záměrech přicházejí protichůdné informace.

Teď diskuse opět ožívá, hlavně kvůli tomu, že Ředitelství vodních cest podalo na ministerstvo životního prostředí už třetí verzi dokumentace EIA, která je nezbytná pro vydání stavebního povolení. Lhůta pro podání připomínek končí 22. března.

"Souvislost s tou naší akcí je spíš náhodná, i když tam také je. My své výhrady k dokumentaci zpracováváme a víme i o dalších subjektech, které připravují to samé," dodala Kasíková. Podobné akce podle ní ekologové chtějí pořádat i do budoucna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy