Ekologové v Děčíně protestovali proti jezu. Divadlem

ČTK ČTK
14. 3. 2012 18:27
Sdružení Arnika se snažilo přesvědčit obyvatele, aby s jezem na Labi nesouhlasili
Vizualizace plavebního stupně Děčín
Vizualizace plavebního stupně Děčín | Foto: Ředitelství vodních cest

Děčín - Ekologové z hnutí Arnika dál bojují proti jezu na Labi za Děčínem. Ve středu proto uspořádali divadelní happening, při němž herci převlečení za ohrožené živočišné druhy utekli od řeky před betonáři.

Zhruba 20 lidí se potom přesunulo do města a přesvědčovalo místní, aby jez nepodporovali.

Mluvčí Arniky Zora Kasíková na konci akce řekla, že ji překvapilo, jak malou podporu jez v Děčíně má.

Hlavní role sehráli herci převlečení za bobry, vydry a lososy. Ty všechny prý pět metrů vysoký jez z pískovcového údolí vyžene. Za pět minut dvanáct se pak vydali do města mluvit s lidmi.

Arnika: lidé o jezu nic nevědí 

Všechno vypadalo zdánlivě jako recese, ale lidé se do řeči opravdu dávali. "Říká se, že Děčíňáci jsou pro jez, ale tak to aspoň na pohled nevypadá. Buď jsou jednoznačně proti němu nebo o něm vědí jen velmi málo, a když pak vidí projekt, jsou z toho zděšeni," řekla Kasíková.

Diskuse o velkém plavebním stupni rozdělují veřejnost už dvě dekády. Protiváhu ekologům představují majitelé dopravních lodí i podnikatelské spolky. Ty tvrdí, že jez pomůže k prosperitě celému Česku a jeho severozápadu dvojnásob.

"Výrazně napomůže při tvorbě nových pracovních míst v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti," uvedl počátkem března předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Lhůta pro přípomínky končí 22. března

Jez by zmenšil problémy, které rejdařům způsobuje časté sucho, jeho účinnost ale závisí i na tom, jak se svou stranou Labe naloží Němci. A o jejich záměrech přicházejí protichůdné informace.

Teď diskuse opět ožívá, hlavně kvůli tomu, že Ředitelství vodních cest podalo na ministerstvo životního prostředí už třetí verzi dokumentace EIA, která je nezbytná pro vydání stavebního povolení. Lhůta pro podání připomínek končí 22. března.

"Souvislost s tou naší akcí je spíš náhodná, i když tam také je. My své výhrady k dokumentaci zpracováváme a víme i o dalších subjektech, které připravují to samé," dodala Kasíková. Podobné akce podle ní ekologové chtějí pořádat i do budoucna.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy