Ochránci spočítají, kolik je v Beskydech medvědů a rysů

ČTK ČTK
21. 2. 2013 13:57
Podle posledních odhadů v oblasti žije až deset rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi
Ochránci přírody budou v Beskydech hledat stopy rysů, vlků a medvědů.
Ochránci přírody budou v Beskydech hledat stopy rysů, vlků a medvědů. | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začnou příští týden mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech.

Budou hledat stopy rysů, vlků a medvědů. Akce se pořádá již 29. rokem.

Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi, sdělila koordinátorka Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO)Beskydy.

Beskydy jsou přitom jediným místem v ČR, kde tyto tři šelmy žijí.

"Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přicházejí ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci," uvedla Bartošová s tím, že vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy.´

Loni byla nalezená u silnice u Valašského Meziříčí na Vsetínsku přejetá vlčice, podle analýzy DNA se jednalo o čistokrevného vlka původem z Karpat. Pohyb medvědů zaznamenaly automatické kamery.

Ochránci budou sledovat pohyb zvířat pomocí stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist. Budou hlídat území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních.

Chcete vidět medvěda grizzly? Pak vyražte do Děčína. Děčínská zoo je totiž jedinou zoologickou zahradou v celé České republice, ale i na Slovensku, kde lze tyto půltunové chlupáče spatřit. Jsou největší chloubou zahrady a zoo se jejich chovu věnuje již od roku 1983. Svou krásou, mohutností a zdánlivě mírumilovným vzhledem si naši medvědi grizzly od návštěvníků vysloužili titul nejoblíbenějších zvířat v zoo. V roce 1994 dokonce získali čestné místo v novém logu zoo. Samice Helga a samec Siegfried, kterému chovatelé neřeknou jinak než Míša, byli do Děčína dovezeni ze Zoo Lipsko v roce 1983. Samec Siegfried byl tehdy roční a jeho partnerka Helga o rok starší.
Chcete vidět medvěda grizzly? Pak vyražte do Děčína. Děčínská zoo je totiž jedinou zoologickou zahradou v celé České republice, ale i na Slovensku, kde lze tyto půltunové chlupáče spatřit. Jsou největší chloubou zahrady a zoo se jejich chovu věnuje již od roku 1983. Svou krásou, mohutností a zdánlivě mírumilovným vzhledem si naši medvědi grizzly od návštěvníků vysloužili titul nejoblíbenějších zvířat v zoo. V roce 1994 dokonce získali čestné místo v novém logu zoo. Samice Helga a samec Siegfried, kterému chovatelé neřeknou jinak než Míša, byli do Děčína dovezeni ze Zoo Lipsko v roce 1983. Samec Siegfried byl tehdy roční a jeho partnerka Helga o rok starší. | Foto: Zoo Děčín

Současně se bude sledovat také výskyt šelem v sousední CHKO Kysuce na Slovensku.

Stopaři se v terénu pohybují pěšky, na běžkách či sněžnicích. Výsledky jejich mapování, které vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy, budou k dispozici asi za měsíc.

Spolu s pracovníky správy chráněné krajinné oblasti se do terénu vydávají tradičně i dobrovolníci z Hnutí Duha, která již několik let dobrovolníky školí. Přítomnost stopařů v lese podle jejich slov také odrazuje pytláky.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je CHKO Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

 

Právě se děje

Další zprávy