Ochránci spočítají, kolik je v Beskydech medvědů a rysů

ČTK ČTK
21. 2. 2013 13:57
Podle posledních odhadů v oblasti žije až deset rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi
Ochránci přírody budou v Beskydech hledat stopy rysů, vlků a medvědů.
Ochránci přírody budou v Beskydech hledat stopy rysů, vlků a medvědů. | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začnou příští týden mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech.

Budou hledat stopy rysů, vlků a medvědů. Akce se pořádá již 29. rokem.

Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi, sdělila koordinátorka Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO)Beskydy.

Beskydy jsou přitom jediným místem v ČR, kde tyto tři šelmy žijí.

"Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přicházejí ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci," uvedla Bartošová s tím, že vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy.´

Loni byla nalezená u silnice u Valašského Meziříčí na Vsetínsku přejetá vlčice, podle analýzy DNA se jednalo o čistokrevného vlka původem z Karpat. Pohyb medvědů zaznamenaly automatické kamery.

Ochránci budou sledovat pohyb zvířat pomocí stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist. Budou hlídat území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních.

Chcete vidět medvěda grizzly? Pak vyražte do Děčína. Děčínská zoo je totiž jedinou zoologickou zahradou v celé České republice, ale i na Slovensku, kde lze tyto půltunové chlupáče spatřit. Jsou největší chloubou zahrady a zoo se jejich chovu věnuje již od roku 1983. Svou krásou, mohutností a zdánlivě mírumilovným vzhledem si naši medvědi grizzly od návštěvníků vysloužili titul nejoblíbenějších zvířat v zoo. V roce 1994 dokonce získali čestné místo v novém logu zoo. Samice Helga a samec Siegfried, kterému chovatelé neřeknou jinak než Míša, byli do Děčína dovezeni ze Zoo Lipsko v roce 1983. Samec Siegfried byl tehdy roční a jeho partnerka Helga o rok starší.
Chcete vidět medvěda grizzly? Pak vyražte do Děčína. Děčínská zoo je totiž jedinou zoologickou zahradou v celé České republice, ale i na Slovensku, kde lze tyto půltunové chlupáče spatřit. Jsou největší chloubou zahrady a zoo se jejich chovu věnuje již od roku 1983. Svou krásou, mohutností a zdánlivě mírumilovným vzhledem si naši medvědi grizzly od návštěvníků vysloužili titul nejoblíbenějších zvířat v zoo. V roce 1994 dokonce získali čestné místo v novém logu zoo. Samice Helga a samec Siegfried, kterému chovatelé neřeknou jinak než Míša, byli do Děčína dovezeni ze Zoo Lipsko v roce 1983. Samec Siegfried byl tehdy roční a jeho partnerka Helga o rok starší. | Foto: Zoo Děčín

Současně se bude sledovat také výskyt šelem v sousední CHKO Kysuce na Slovensku.

Stopaři se v terénu pohybují pěšky, na běžkách či sněžnicích. Výsledky jejich mapování, které vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy, budou k dispozici asi za měsíc.

Spolu s pracovníky správy chráněné krajinné oblasti se do terénu vydávají tradičně i dobrovolníci z Hnutí Duha, která již několik let dobrovolníky školí. Přítomnost stopařů v lese podle jejich slov také odrazuje pytláky.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je CHKO Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy