reklama
 
 

Ochránci spočítají, kolik je v Beskydech medvědů a rysů

21. 2. 2013 13:57
Podle posledních odhadů v oblasti žije až deset rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začnou příští týden mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech.

Budou hledat stopy rysů, vlků a medvědů. Akce se pořádá již 29. rokem.

Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi, sdělila koordinátorka Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO)Beskydy.

Beskydy jsou přitom jediným místem v ČR, kde tyto tři šelmy žijí.

"Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přicházejí ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci," uvedla Bartošová s tím, že vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy.´

Loni byla nalezená u silnice u Valašského Meziříčí na Vsetínsku přejetá vlčice, podle analýzy DNA se jednalo o čistokrevného vlka původem z Karpat. Pohyb medvědů zaznamenaly automatické kamery.

Ochránci budou sledovat pohyb zvířat pomocí stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist. Budou hlídat území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních.

Současně se bude sledovat také výskyt šelem v sousední CHKO Kysuce na Slovensku.

Stopaři se v terénu pohybují pěšky, na běžkách či sněžnicích. Výsledky jejich mapování, které vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy, budou k dispozici asi za měsíc.

Spolu s pracovníky správy chráněné krajinné oblasti se do terénu vydávají tradičně i dobrovolníci z Hnutí Duha, která již několik let dobrovolníky školí. Přítomnost stopařů v lese podle jejich slov také odrazuje pytláky.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je CHKO Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

autor: ČTK | 21. 2. 2013 13:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Zlínský kraj

  reklama
  reklama
  reklama