V Česku jde již o 114. dítě odložené do babyboxu. Miminko bylo neumyté, ale zdravé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kladno - Do babyboxu v Kladně někdo v pátek odložil právě narozenou holčičku. Novorozeně bylo donošené a zdravé, oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Je to druhé letošní dítě odložené do některého z babyboxů v Česku a celkem 114. dítě za celou historii speciálních schránek.

Děťátko bylo do babyboxu v Oblastní nemocnici Kladno odloženo kolem 16:00. "Rodiče holčičku do světa poslali jenom v ručníku a s gumičkou na pupečníku. Byla sice od mázku, nevykoupaná, ale donošená zdravá holka vážící 3700 gramů s mírou 52 centimetrů," popsal dítě Hess.

Děvčátko dostalo jméno Milada. V kladenském babyboxu bylo od jeho zprovoznění odloženo již šest dětí.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Po celé zemi je zatím 63 babyboxů. Z dětí odložených do babyboxů bylo dosud 69 dívek a 45 chlapců.