Rekord: Z Prahy do Prčic pochodovalo přes 20 000 lidí

ČTK ČTK
19. 5. 2012 16:14
Za posledních 27 let šlo o nejvyšší počet účastníků
Pochod Praha - Prčice v loňském roce
Pochod Praha - Prčice v loňském roce | Foto: Tomáš Policar

Sedlec-Prčice (Příbramsko) - Pochodu Praha - Prčice, který se letos konal po sedmačtyřicáté, se v sobotu zúčastnilo 21.018 lidí. 

Chodci měli k dispozici 15 tras v délce od 23 do 70 kilometrů. Také díky příznivému počasí byla letošní účast za posledních 27 let nejvyšší, řekl hlavní organizátor Petr Karlovský.

Nejdelší, 70 kilometrů dlouhou Trasu Karla Kulleho začínající v Praze na stanici metra Háje, se rozhodlo absolvovat 446 lidí. V uplynulých letech se jejich počet příliš neměnil, vloni bylo chodců jen o 16 méně. 

Nejvíce účastníků, celkem 3650, organizátoři napočítali na takzvané dětské trase o délce 23 kilometrů začínající ve Voticích na náměstí. 

Meziroční nárůst téměř 1500 nových zájemců o dálkové pochody Karlovský přičítá slunečnému a oproti předpovědi i teplejšímu počasí, které je podle něj pro podobný podnik ideální.

Přibyli i vozíčkáři

Mírně letos přibylo i vozíčkářů. Pro přesně 136 handicapovaných výletníků byla i tuto sobotu připravena 13kilometrová trasa se startem u motorestu v Miličíně. 

"Bohužel, podobně jako v předchozích letech, se na tuto specializovanou pouť připletli i cyklisté a lidé s kočárky, pro něž není určena," uvedl Karlovský.

Cyklisté měli k dispozici své čtyři trasy v délce 52 až 76 kilometrů. "Pokud se divili, že neobdrželi tradiční suvenýr - botičku, tentokrát zelenou, bylo to proto, že nedodrželi svou trasu, a tím pravidla," řekl organizátor.

Prohlédněte si loňský pochod:

"Pochod Praha - Prčice je primárně určen chodcům, na naše poměry byl počet 1465 cyklistů až příliš. Jejich přítomnost na pěších úsecích bohužel někdy ostatní ohrožuje," dodal.

Historicky nejmasovější ročník pochodu se uskutečnil v roce 1981, kdy krajinou středních Čech procházelo na 35.000 lidí. 

Dnes již legendární turistická akce s nepřerušenou tradicí začala 17. dubna 1966. Tehdy se prvních 469 výletníků rozhodlo pěšky překonat vzdálenost 100.000 loktů českých.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Pořiďte si správnou sportovní obuv nejen pro pěší turistiku.

 

Právě se děje

Další zprávy