Muž falšoval vysokoškolské diplomy. Policie ho stíhá

ČTK ČTK
23. 7. 2013 17:08
Vysokoškolské diplomy a maturitní vysvědčení paděl podle policie minimálně 5 let
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Středočeská policie stíhá šestatřicetiletého muže, který je podezřelý z padělání vysokoškolských diplomů a maturitních vysvědčení. Za jednu listinu si nechal platit od 20 do 80 tisíc korun.

Muž prý vyráběl falzifikáty minimálně od roku 2008. Novináře o tom informovala policistka Renata Dolejšová. Podle ní i sám obviněný používal neoprávněné titul inženýr.

Policie zadržela muže, který pochází ze Znojemska, v Rudné u Prahy.

"Kontaktní síť si zajišťoval nejprve formou inzerce, kterou následně stáhl, a na základě takto navázaných kontaktů v podstatě systémem doporučení získával další klienty," prohlásila kriminalistka.

Pachatel se svými "klienty" komunikoval přes e-mail, byl však velice opatrný.

Falešné diplomy údajně vyráběl nejen pro Čechy, ale i pro cizince. "Pro pachatele nebyl problém vytvořit maturitní vysvědčení, vysvědčení o státní závěrečné zkoušce nebo vysokoškolský diplom s titulem JUDr., Mgr., Ing. či MUDr.," uvedla Dolejšová.

Muž, kterému hrozí tříleté vězení, byl nakonec zadržen na odpočívadle v Rudné, kde policistům v utajení předal jeden z padělaných dokumentů.

Policie pak falešné diplomy a tituly objevila podle České televize (ČT) u desítek lidí, padělků však zřejmě bylo mnohem více. Obvinění hrozí i těm, kteří padělané diplomy kupovali.

"Jeden z podezřelých je i ze státní správy," řekla ČT bez dalších podrobností Dolejšová.

Padělky byly velmi kvalitní, pachatel si dal záležet i na tom, aby byly na listinách správné názvy předmětů či vyučovaných oborů.

Při domovních prohlídkách policisté nalezli kompletní padělatelskou dílnu - počítače, tiskárny, papíry se státním znakem a vodoznakem, tří desítky razítek škol, finančních úřadů, notářů či znalců.

"Dále bylo zajištěno několik desítek kusů takzvaných nepovedených padělků, u kterých pachatel dělal grafické změny a tyto následně nezlikvidoval," dodala policistka. Zkritizovala také nedostatečný systém kontrol listin ze strany úřadů či zaměstnavatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy