Praha - Některá středočeská města využijí změny legislativy a zvednou poplatky za svoz odpadu. Od příštího roku zaplatí více za vyvážení popelnic lidé v Berouně a Kutné Hoře. Zvýšení poplatku plánuje i Kolín a Nymburk.
Dosud činila maximální výše poplatku 500 korun na obyvatele a rok, díky novele zákona to v příštím roce může být až dvojnásobek. Například v Berouně se od ledna zvýší poplatek z 500 na 700 Kč.
"Město na likvidaci doplácelo ze svého. Bylo to přes 300 korun na osobu," uvedla mluvčí radnice Pavla Švédová.
Vedení Kutné Hory chtělo poplatek zvýšit z dosavadních 500 na 750 korun, v zastupitelstvu nakonec zvítězila kompromisní varianta 650 Kč. Zvednout poplatek chce i Kolín, a to z 498 na 650 korun.
"Důvodem jsou rostoucí náklady na likvidaci odpadu, aktuálně město doplácí z rozpočtu asi 600 Kč za každého občana ročně," uvedla mluvčí radnice Jiřina Holubová.
V Nymburku se dosud platilo 500 korun, skutečné náklady na jednoho obyvatele však činily 782 Kč a rozdíl byl hrazen z městského rozpočtu. Vedení radnice chce proto od lidí vybírat více.
"Pokud navrženou vyhlášku schválí v prosinci zastupitelstvo města, bude základní sazba poplatku pro rok 2013 činit 760 korun," uvedla mluvčí města Markéta Tomčíková.
O možném navýšení poplatku se diskutovalo i v Rakovníku, žádné rozhodnutí ale podle mluvčí města Alidy Štulajterové nepadlo. V současnosti se tam platí 500 korun, což podobně jako jinde nepokrývá náklady. Stejnou částku platí lidé za svoz, třídění a likvidaci odpadu i v Příbrami.
"Tento poplatek navyšovat v nejbližších letech nebudeme," uvedl starosta Josef Řihák (ČSSD). Příbram ukládá odpad na novou skládku Bytíz, která je ze dvou třetin umístěna na pozemcích v majetku města. "Tím se nám skládkování zlevnilo, a nemusíme tudíž zdražovat," podotkl starosta.
Změny podle mluvčího radnice Viléma Frčka nechystá ani největší středočeské město Kladno, kde se nyní platí 492 korun. Děti do tří let a senioři starší 70 let mají svoz odpadu zdarma.