Kvůli nálezu dvou mrtvol v Záhornicích padlo třetí obvinění

Domácí Domácí
12. 3. 2014 10:38
Sedmašedesátiletého muže policie obvinila ze spolupachatelství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V případu dvou mrtvol nalezených v Záhornicích na Nymbursku loni na podzim obvinila policie třetího člověka.

„Z trestného činu vraždy, spáchané ve formě spolupachatelství, a přečinu nadržování byl obviněn muž (67) z Prahy. Trestní stíhání obviněného probíhá vazebně,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Ve vazbě jsou od září dva lidé obvinění z krácení daní, zbavení osobní svobody a z vraždy.

Jedno ze dvou těl nalezených ve stodole v Záhornicích na Nymbursku patřilo ženě, která byla pohřešovaná od roku 2008 a jejíž zmizení souviselo s organizovaným zločinem v úseku hospodářské kriminality.

Druhou obětí byl muž, který byl nezvěstný od roku 2003. Jeden z obviněných v případu od něj chtěl koupit pozemky. Oba pachatel zastřelil.

Policisté se případem rozsáhlé hospodářské kriminality zabývali zhruba rok. Podle Hantáka první nalezené tělo patřilo ženě, která figurovala v několika firmách jako bílý kůň.

Policisté začali zatýkat 24. září. "Oba obvinění měli prostřednictvím bílého koně způsobit státu škodu na neodvedených daních za dovezené pohonné hmoty přes 42 milionů korun," uvedl Hanták.

Po zadržení podezřelých podle Hantáka vše nasvědčovalo tomu, že byla žena zavražděna, a tak po ní pátrali. "Podařilo se zjistit několik objektů spojených s obviněnými a jejich rodinnými příslušníky, které byly v minulosti různým způsobem převáděny z majitele na majitele tak, aby byl zastřen jejich pravý vlastník," popsal mluvčí.

V jednom z vytipovaných objektů, kterým byla stodola na Nymbursku, tělo v noci na 1. října našli.

Poté začali detektivové prověřovat zmizení muže, který byl nezvěstný od roku 2003, kdy od něj jeden z obviněných chtěl koupit pozemky. "Obviněný měl následně skutečně lukrativní pozemky v Praze získat," dodal Hanták.

Tělo pohřešovaného bylo nalezeno pod masivní betonovou deskou, která jej oddělovala od těla ženy. Žena byla podle Hantáka zavražděna několika výstřely do hlavy, muž byl zastřelen ranou do týla.

Obviněným hrozí vysoké tresty, v případě vraždy až doživotní trest.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy