Wall is over! Mladí umělci přetřeli Lennonovu zeď na bílo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2014 14:40
K autorství se přihlásila studentská streetartová skupina Pražská služba.
Lennonova zeď v úterý dopoledne.
Lennonova zeď v úterý dopoledne. | Foto: Praga Przewodnik

Praha - Symbol touhy po svobodě a vzpomínka na mrtvého člena kapely Beatles v Praze, Lennonova zeď na pražské Kampě, byla přetřena na bílo. V pondělí ráno se na jednom z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst v metropoli objevil pouze nápis "Wall is over!" (Se zdí je konec.)

K autorství se přihlásila studentská streetartová skupina Pražská služba. "Udělali jsme to na počest a v rámci oslav 17. listopadu s odkazem na Johna Lennona," uvedli zástupci skupiny.

Majitelé zdi, Suverénní řád maltézských rytířů - České velkopřevorství, však podali trestní oznámení na neznámého pachatele. "Tohle musel udělat nějaký vandal," řekli serveru iDnes.cz zástupci řádu. 

Trestní oznámení už prošetřují policisté, potvrdil jejich mluvčí Tomáš Hulan. Podle jeho slov se může jednat maximálně o přestupek, a to buď proti občanskému soužití, nebo proti majetku. "To bude předmětem prošetření," dodal. O trestný čin sprejerství se prý nejedná, zeď je k němu v podstatě určena.

Zmateni byli také turisté, kteří k jindy barevné zdi plné vzkazů zavítali. 

Sprejerství naruby?

Podle mluvčí radnice Prahy 1 Veroniky Blažkové jde o vandalské sprejerství naruby. "Praha 1 se snaží bojovat proti sprejerství. Ale jedině na Lennonově zdi to bylo vnímáno jako symbolické dílo, které má svou historii. Přemalování této zdi na bílo a napsání nápisu Wall is over bereme jako sprejerství naruby, které námi podporované není,“ uvedla mluvčí.

"Před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall is over! odkazujeme zejména k těmto revolučním událostem. Studenti uměleckých škol tímto vyjadřují vzpomínku k 17. listopadu a poskytují volný prostor novým vzkazům současné generace. Nyní je zeď opět bílá - svobodná," napsali umělci v prohlášení.

Podle serveru se na Lennonově zdi od úterního rána začaly objevovat nové kresby. V 70. letech se místu přezdívalo Zeď nářků. Lidé si zde totiž chodili vylívat svá srdce a nechávali na zdi vzkazy. Činitelé komunistického režimu proto nechali popsanou stěnu několikrát přetřít. 

Význam místa však vzrostl zejména po smrti zpěváka a skladatele skupiny Beatles, Johna Lennona, v prosinci 1980. Kromě vzkazů a malůvek připomínajících Lennonův život sem lidé chodili pokládat květiny a zapalovat svíčky. Texty vyjadřovaly touhu po svobodě.

V osmdesátých letech se zde konala také setkání příznivců této britské skupiny a odpůrců komunistického režimu. Zeď přetřela v roce 2000 tmavě zelenou také kontroverzní umělecká skupina RAFANI.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy