Vietnamci slavili, konečně jsou menšinou

Vietnamci slavili, konečně jsou menšinou
Zatímco sklady se zavřely, ...
... tržnice zela prázdnotou...
... a uličky se vylidnily, ...
... v centru bylo živo. Pomáhal, kdo mohl.
Foto: Jiří Kůrka
Tereza Krobová Tereza Krobová
25. 7. 2013 13:29

Praha - Vietnamci, kteří žijí v Česku, se konečně stali oficiálně uznanou menšinou. Společně s dalšími nováčky - Bělorusy - tak zasednou ve vládní Radě pro národnostní menšiny. Od jejího členství si slibují nejen účast na různých jednáních s úřady, ale třeba i dotace na kulturní akce. Vietnamským sdružením se oficiální uznání podařilo po mnoha letech vyjednávání. Ve středu 24. července se jich proto asi 2000 sešlo v největší české tržnici Sapa, v ostrůvku Vietnamu uprostřed Prahy, aby svůj nový status oslavili. Podívejte se, jak veselí, kterému přihlíželi vietnamští i thajští vyslanci, vietnamská televize i celá Malá Hanoj, vypadalo.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy