Vietnamci slavili, konečně jsou menšinou

Vietnamci slavili, konečně jsou menšinou
Zatímco sklady se zavřely, ...
... tržnice zela prázdnotou...
... a uličky se vylidnily, ...
... v centru bylo živo. Pomáhal, kdo mohl.
Foto: Jiří Kůrka
Tereza Krobová Tereza Krobová
25. 7. 2013 13:29

Praha - Vietnamci, kteří žijí v Česku, se konečně stali oficiálně uznanou menšinou. Společně s dalšími nováčky - Bělorusy - tak zasednou ve vládní Radě pro národnostní menšiny. Od jejího členství si slibují nejen účast na různých jednáních s úřady, ale třeba i dotace na kulturní akce. Vietnamským sdružením se oficiální uznání podařilo po mnoha letech vyjednávání. Ve středu 24. července se jich proto asi 2000 sešlo v největší české tržnici Sapa, v ostrůvku Vietnamu uprostřed Prahy, aby svůj nový status oslavili. Podívejte se, jak veselí, kterému přihlíželi vietnamští i thajští vyslanci, vietnamská televize i celá Malá Hanoj, vypadalo.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy