Video: V zoo se vylíhl pták jako z pravěku, tak zpívá

Domácí Domácí
4. 12. 2013 12:04
Mládě kakadu palmového je velmi vzácné. V Evropě se naposledy rozmnožil v roce 2010.
Mládě kakadu palmového
Mládě kakadu palmového | Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Praha - V pražské zoo se vylíhl pták z pravěku, nebo tak alespoň vypadá. Rozmnožení kakadu palmového, kterého v dospělosti poznáme podle černého peří a bohaté chocholky, je obrovským chovatelským úspěchem, a to nejen v Česku.

Papoušek kakadu je součástí pražské zoo již od roku 2008, kdy byli ptáci zabaveni pašerákům. Mláďat se ovšem chovatelé dočkali až letos. Ptáci začali v červnu stavět hnízdo a na konci srpna snesli očekávané vejce.

"Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010. Od té doby nikdo neviděl ani jediné vejce," vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nezkušený rodičovský pár však hnízdo brzy opustil, proto se chovatelé rozhodli vejce odebrat a mládě vylíhlé na začátku října odchovat uměle.

Při umělém odchovu bylo zásadní dodržet správný harmonogram krmení. Chovatelé kvůli tomu vytvořili dokonce speciální kaši, kterou mládě krmí.

"Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky," říká kurátor ptáků Antonín Vaidl a video ukazuje, že kaše je pro mládě vyloženě bašta.

Kakadu
Kakadu

V dospělosti poznáme kakadua podle antracitově černého peří, bohaté chocholky a červených tváří. Neopeřené mládě sice není svým rodičům podobné vzhledem, ale projevuje se stejně jako dospělí jedinci.

"Jakmile se rozruší, začne vztyčovat chocholku rašících per na hlavě, a dokonce mu již rudnou tváře, když se naštve. Stejně jako dospělí si také podupává," popisuje Vaidl.

Zoo počítá s tím, že mládě v budoucnu zůstane v Praze. Stane se tak nejspíše součástí nové expozice exotických ptáků, jejíž výstavba začne v roce 2014.

Chov je velmi náročný

Ve volné přírodě žije především v deštných lesích Nové Guineje a poměrně malém území severní Austrálie. V přírodě je ohrožen úbytkem přirozeného prostředí i lovem.

Chov tohoto ptáka je velmi náročný. Kakadu vyžaduje velké prostorné voliéry a tučnou stravu. Výhodou je, že oproti jiným papouškům nenadělá takový hluk.

Pořídit si takovéhoto papouška je velmi nákladná věc, jeho cena se může vyšplhat až k půl milionu. I proto je to nejčastěji pašovaný papoušek, odtud také pochází většina exemplářů v českých zoo.

 

Právě se děje

Další zprávy