Slovanská epopej zůstane svinutá, počká si na výstavu

ČTK ČTK
11. 11. 2011 18:02
Výstavní prostory budou připraveny na konci roku
Jedno z pláten Slovanské epopeje
Jedno z pláten Slovanské epopeje | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Všechna plátna Muchovy Slovanské epopeje už jsou v Praze. Dokud nebudou připraveny vhodné podmínky pro výstavu ve Velké dvoraně Veletržního paláce, zůstanou plátna svinutá.

Řekl to ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka. Výstava bude otevřena zřejmě na přelomu roku.

Plátna přivezená z Moravského Krumlova jsou nyní svinutá na transportních válcích a umístněna v jedné z hal Veletržního paláce. "S plátny se teď nebude dělat nic. Dokud nebudeme mít topení a konstrukce, na kterých budou obrazy umístěny, nebudeme plátna vůbec rozbalovat," řekl Bufka.

Plány na nový pavilon:

Ředitel předpokládá, že výstava by mohla být připravená do konce roku. Potrvá dva roky.

Moravský Krumlov se stěhováním nesouhlasil, snažil se jej do posledních dnů zastavit. Návrat epopeje do Krumlova podmiňuje Praha opravou tamního zámku, v jehož sálech byly obrazy dosud umístěny.

Zámek vlastní společnost Incheba, oprava by stála zřejmě stovky milionů korun. Bufka nepředpokládá, že by Moravský Krumlov získal na opravu peníze od ministerstva, dokud bude zámek vlastnit soukromník.

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Alfons Mucha obrazy daroval Praze. Po druhé světové válce byly značně poškozené převezeny do Krumlova, zrestaurovány a pak vystaveny.

Mucha si přál speciální pavilon

Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi ní a Moravským Krumlovem spory. Odpůrci stěhování upozorňují na to, že Mucha si přál pro epopej vybudování speciálního pavilonu, který Praha nepostavila. Podle odpůrců má hlavní město dost mimořádných památek a další nepotřebuje.

Prohlédněte si jednotlivá plátna:

Praha argumentuje tím, že zámek, kde dosud díla byla vystavena, je ve velmi špatném stavu a kulturní památka v něm nemůže být nadále uchována.

Praha dlouhodobě řeší, kde epopej vystavit natrvalo. Protože nemá dostatek peněz na výstavbu nového pavilonu, uvažuje například o tom, že by obrazy umístila v secesní budově Hlavního nádraží.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy