V Praze se objevily plakáty Je suis Charlie, místo reklamy

Magdaléna Daňková Tereza Krobová Magdaléna Daňková, Tereza Krobová
15. 1. 2015 11:46
Plakáty vyjadřující solidaritu s oběťmi pařížského útoku vyvěsila reklamní společnost JCDecaux.
Je suis Charlie na Florenci.
Je suis Charlie na Florenci. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Na 270 místech v Praze se objevily černé plakáty s nápisem Je suis Charlie, odkazující na masakr v pařížské redakci týdeníku Charlie Hebdo. Iniciátorem akce je francouzská reklamní společnost JCDecaux.

"Tragické události v Paříži, kde sídlí centrála celosvětové sítě JCDecaux a kde máme kolegy, nás hluboce zasáhly. Vylepením hesla, které se během několika dní stalo symbolem boje za svobodu slova, chceme alespoň touto formou i my vyjádřit solidaritu s Francií," zdůvodnil rozhodnutí firmy její ředitel Pavel Slabý.

Podle mluvčí společnosti Jany Lysáčkové bude heslo Je suis Charlie na reklamních plochách umístěno následující dva týdny. Žádné jiné akce ani další distribuci do jiných měst však společnost neplánuje.

Při masakru v pařížské redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo zemřelo 12 lidí. Byli mezi nimi přední karikaturisté časopisu, šéfredaktor, korektor i policisté pověření hlídáním redakce.

Francouzští policisté pak vrahy – bratry Saida a Chérifa Kouachiovy – dopadli po dvou dnech ve městě Dammartin-en-Goële nedaleko Paříže. Ukrývali se v tiskárně. Oba bratři byli při zásahu zabiti.

Ve stejný den policie také dopadla vraha policistky, kterého stíhala od čtvrtečního rána. Amedy Coulibaly při útěku zajal v košer supermarketu ve dvanáctém pařížském obvodu u Porte de Vincennes několik lidí. Čtyři rukojmí zabil. V pátek večer jej policisté zneškodnili.

Útoky džihádistů zvedly vlnu solidarity po celém světě. A věta "Je suis Charlie" (Jsem Charlie) se hojně sdílela na sociálních sítích i při pietních shromážděních. Památku obětí uctily také stovky lidí v Praze před francouzskou ambasádou na Velkopřevorském náměstí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy