Studenti před VŠE protestovali proti děkanu Ševčíkovi

ČTK ČTK
22. 4. 2013 18:20
Ševčík se prý zbavuje kvalitních vyučujících a vyhrožuje studentům
Děkan VŠE Miroslav Ševčík při předávání ceny Miss VŠE.
Děkan VŠE Miroslav Ševčík při předávání ceny Miss VŠE. | Foto: www.studentskaleta.cz, Jakub Doležal

Praha - Asi tři desítky studentů se v pondělí odpoledne sešly před budovou pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE), aby protestovaly proti děkanovi národohospodářské fakulty Miroslavu Ševčíkovi.

Studenti na akci zapalovali svíčky a rozdávali letáky.

Spor se táhne již od loňska, Ševčík se prý zbavuje kvalitních vyučujících a vyhrožuje studentům, kteří na jeho kroky poukázali. Spor bude řešit rektor VŠE.

Co se týká reakce děkana a rektora, akademický senát školy se usnesl, že se jeho účastníci nebudou k celé věci vyjadřovat. Ševčík už ale dřív kritiku odmítl.

Spor se táhne od loňského dubna

"Ta zpráva, kterou oni (senát) tam předložili, říká, že celoškolský senát nemůže zasahovat do autonomie fakulty, ale že jsou prostě věci, které by se na akademické půdě dít neměly, jako je utlačování, ponižování a tak dále," řekla organizátorka studentských protestů Hana Smrčková.

Ona a další studentky prý byly kvůli vylepování plakátů proti děkanovi předvolány na schůzku s vedením fakulty, kde na ně zástupci školy křičeli a vyhrožovali jim.

Spor začal loni v dubnu po volbách do akademického senátu fakulty. Podle děkanových odpůrců se Ševčík snažil do senátu dostat své příznivce. Senát v tomto složení totiž bude příští rok hlasovat o novém děkanovi.

Loni na podzim pak začali studenti a vyučující sbírat podpisy pod petici za transparentní vedení fakulty. K aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné.

"Na půdě národohospodářské fakulty nebyly porušeny žádné akademické svobody, nebyla dána žádná výpověď nikomu. Všichni, kteří chtějí učit, učit mohou," nechal se ale už dříve slyšet Ševčík.

Podle Smrčkové by se měli nespokojení studenti a děkan sejít příští týden u rektora školy Richarda Hindlse, do té doby se prý mají pokusit najít řešení celé situace.

Studenty podpořily i některé osobnosti a iniciativy, pod dopis vyzývající rektora k řešení celé situace se podepsala třeba socioložka Jiřina Šiklová, senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), za spolek Veřejnost proti korupci zase právnička Hana Marvanová nebo režisér Břetislav Rychlík.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy