Studenti před VŠE protestovali proti děkanu Ševčíkovi

ČTK ČTK
22. 4. 2013 18:20
Ševčík se prý zbavuje kvalitních vyučujících a vyhrožuje studentům
Děkan VŠE Miroslav Ševčík při předávání ceny Miss VŠE.
Děkan VŠE Miroslav Ševčík při předávání ceny Miss VŠE. | Foto: www.studentskaleta.cz, Jakub Doležal

Praha - Asi tři desítky studentů se v pondělí odpoledne sešly před budovou pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE), aby protestovaly proti děkanovi národohospodářské fakulty Miroslavu Ševčíkovi.

Studenti na akci zapalovali svíčky a rozdávali letáky.

Spor se táhne již od loňska, Ševčík se prý zbavuje kvalitních vyučujících a vyhrožuje studentům, kteří na jeho kroky poukázali. Spor bude řešit rektor VŠE.

Co se týká reakce děkana a rektora, akademický senát školy se usnesl, že se jeho účastníci nebudou k celé věci vyjadřovat. Ševčík už ale dřív kritiku odmítl.

Spor se táhne od loňského dubna

"Ta zpráva, kterou oni (senát) tam předložili, říká, že celoškolský senát nemůže zasahovat do autonomie fakulty, ale že jsou prostě věci, které by se na akademické půdě dít neměly, jako je utlačování, ponižování a tak dále," řekla organizátorka studentských protestů Hana Smrčková.

Ona a další studentky prý byly kvůli vylepování plakátů proti děkanovi předvolány na schůzku s vedením fakulty, kde na ně zástupci školy křičeli a vyhrožovali jim.

Spor začal loni v dubnu po volbách do akademického senátu fakulty. Podle děkanových odpůrců se Ševčík snažil do senátu dostat své příznivce. Senát v tomto složení totiž bude příští rok hlasovat o novém děkanovi.

Loni na podzim pak začali studenti a vyučující sbírat podpisy pod petici za transparentní vedení fakulty. K aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné.

"Na půdě národohospodářské fakulty nebyly porušeny žádné akademické svobody, nebyla dána žádná výpověď nikomu. Všichni, kteří chtějí učit, učit mohou," nechal se ale už dříve slyšet Ševčík.

Podle Smrčkové by se měli nespokojení studenti a děkan sejít příští týden u rektora školy Richarda Hindlse, do té doby se prý mají pokusit najít řešení celé situace.

Studenty podpořily i některé osobnosti a iniciativy, pod dopis vyzývající rektora k řešení celé situace se podepsala třeba socioložka Jiřina Šiklová, senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz), za spolek Veřejnost proti korupci zase právnička Hana Marvanová nebo režisér Břetislav Rychlík.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy