Studenti etnologie na UK ve stávce: Chtějí odvolání ředitele

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2015 19:39
Ředitel Ústavu etnologie Marek Jakoubek podle studentů podnikl nevhodné personální změny a další diskutabilní kroky.
Studenti etnologie v průvodu Studenského Majálesu
Studenti etnologie v průvodu Studenského Majálesu | Foto: Facebook

Praha - Studenti etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze budou ve středu a ve čtvrtek stávkovat. Chtějí odvolání ředitele ústavu Marka Jakoubka, protože nesouhlasí s jeho personálními kroky i dalšími změnami v činnosti ústavu.

"Stávka navazuje na předchozí snahy studentů reagovat na nevhodné personální změny a další diskutabilní kroky současného ředitele ústavu Marka Jakoubka," uvedli studenti.

Debaty, workshopy, divadlo

Během dvoudenní stávky se budou konat debaty, workshopy, přednášky nebo autorská čtení, bude se promítat a hrát divadlo. Součástí akce bude také přespání na chodbách fakulty.

ČTK o připravované stávce informovali zástupci studentského spolku PAKET (Pro AKtivní ETnologii). Děkanka fakulty Mirjam Friedová o Jakoubkově odvolání neuvažuje.

Jakoubek se ředitelem Ústavu etnologie při fakultě stal loni v říjnu.Jeho nástup provázely negativní reakce kvůli jeho sporům s romisty. Podle něj Romové nejsou samostatným etnikem a jejich sociální vyloučení souvisí především s chudobou.

Děkanka této fakulty Mirjam Friedová se tehdy vyjádřila, že se rozhodla na základě jednoznačného doporučení výběrové komise a jeho příchod vítá.

Jakoubkovo působení v čele Ústavu etnologie nadále naráží na odpor studentů. "Stávka navazuje na předchozí snahy studentů reagovat na nevhodné personální změny a další diskutabilní kroky současného ředitele ústavu Marka Jakoubka," uvedli studenti v tiskové zprávě.

Friedová ale namítá, že změny v Ústavu etnologie jsou nutné, protože jde o dlouhodobě zanedbávané pracoviště i obor. "Docent Jakoubek svou koncepci naplňuje a má tříletý mandát k tomu, aby ústav transformoval. O jeho odvolání proto neuvažuji," sdělila děkanka.

Jakoubek podle ní se studenty od svého nástupu komunikuje."Já jsem se s nimi setkala během minulého týdne dvakrát, jednou sama a jednou za přítomnosti doc. Jakoubka, a zároveň jsme oba nabídli další společné setkání v druhé půli května, kde by bylo možno znovu zevrubně představit aktuální koncepci," uvedla Friedová.

Ze školy odešlo 5 pedagogů

Studenti upozorňují, že od letošního ledna ústav opustilo pět pedagogů, přičemž v několika případech v tom podle nich hrály roli osobní antipatie.

Navíc prý i Akreditační komise upozorňuje, že změny ve studijním plánu nežádoucím způsobem přiklánějí obor k předmětům spíše z oblasti mezinárodních teritoriálních studií.

Na problém poukázali také při pátečním Studentském majálesu, kdy průvodem s rakví symbolicky pohřbívali etnologii.

Podle Friedové ze zprávy Akreditační komise vyplývá, že fakulta musí co nejdříve předložit novou akreditaci, a teprve pak se dá změna posoudit. Akreditace by měla být komisi odeslána do konce června.

"Zatím prošla fakultní studijní komisí, která ji označila za výrazně lepší, než byla ta předchozí. S ohledem na ochotu vedení fakulty se studenty o dalším směřování studia etnologie diskutovat nerozumím tomu, proč by se měla uskutečnit stávka," dodala děkanka.

Ústav etnologie je jedním ze tří desítek ústavů Filozofické fakulty UK, která má ještě třináct kateder a další pracoviště. Celkem na této fakultě studuje téměř 8 tisíc studentů v bezmála sedmdesáti oborech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy