Čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy

ČTK ČTK
4. 1. 2015 19:50
Hrobka je stará zhruba 4500 let a je z doby páté dynastie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Oznámilo to v neděli egyptské ministerstvo pro památky. Raneferef vládl v době 5. dynastie, zhruba před 4500 lety.

Hrobka královny Chentkaus III. byla odhalena v Abúsíru jihozápadně od Káhiry, kde se nachází několik pyramid faraonů páté dynastie. "Poprvé jsme odhalili jméno této královny, které bylo do objevení jejího hrobu neznámé," uvedl ministr pro starověké památky Mamdúh ad-Damatí.

"Tento objev nám umožní objasnit určité neznámé stránky 5. dynastie, která byla spolu se 4. dynastií svědkem výstavby prvních pyramid," dodal ministr.

Hrobka byla objevena v pohřebním komplexu faraona Raneferefa, což podle šéfa české egyptologické mise Miroslava Bárty "vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa". Hrobka je součástí nevelkého pohřebiště rozkládajícího se na jihovýchod od zádušního komplexu panovníka Raneferefa.

V hrobce byly i hrnce

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze v nedělním prohlášení uvedla, že hrobka se jak rozměrově, tak podobou neliší od ostatních hrobek ve svém okolí. Jde o hrobku typu mastaba, v jejíž nadzemní části se nacházela kaple, původně s dvojicí nepravých dveří, kamenných stél, v západní stěně. Pohřební komora v podzemí hrobky byla přístupná několik metrů hlubokou šachtou.

Stejně jako tomu bylo v případě ostatních hrobek na pohřebišti, byla i tato hrobka poničena vykradači hrobek a zloději kamene. Přesto se v pohřební komoře podařilo najít části pohřební výbavy.

Bárta v neděli potvrdil, že egyptologové objevili dosud neznámou historickou osobnost a její jméno zjistili podle nápisů v kryptě. "S největší pravděpodobností šlo o princeznu a matku krále. Víc nám prozradí až další výzkum," uvedl.

Egyptologové v pohřebním místě našli nápisy se jmény, části pohřební výbavy i samotné kosterní pozůstatky. Byly to mimo jiné předměty denní potřeby, 23 vápencových hrnců a čtyři měděné nástroje, kusy nábytku i nápisy vyryté na zdech, včetně jména a titulů královny jako "žena krále" a "matka krále".

Člen týmu českých egyptologů Jaromír Krejčí podle Luxor Times prohlásil, že objev nápisu "matka krále" má "historický význam".

"Pokud můžeme usuzovat, že královna byla pohřbena v době panovníka Niuserrea (2445 př. n. l. až 2421 př. n. l.) - což se dá usuzovat z pečetě nesoucí jeho jméno, která byla nalezena v hrobce -, pak můžeme tvrdit, že Chentkaus III. je matkou panovníka Menkauhora, nástupce Niuserrea. To by mohlo odhalit více informací také o tomto králi, zvlášť když o něm máme velmi málo informací," vysvětlil Krejčí. Niuserre byl mladší bratr Raneferefa.

Několik týdnů namáhavé práce

Podle Bárty je pohřeb dokladem toho, jak významnou roli hrály ženy v tehdejší společnosti. Pozůstatky byly uloženy v zhruba třicet metrů dlouhé vápencové stavbě, její nadzemní část tvoří kaple, v podzemí pak leží samotný kamenný sarkofág. "Do šachty jsme se dostali po několikatýdenní namáhavé práci," řekl egyptolog.

Pro české egyptology jde o další z řady významných objevů. Loni v březnu objevili v egyptském Abúsíru kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie.

V pyramidové nekropoli v Abúsíru provádí Český egyptologický ústav FF UK archeologický výzkum už téměř 55 let. Na pohřebišti byli pohřbíváni členové dvorské elity z doby v polovině páté dynastie.

Jde o významnou archeologickou lokalitu ležící přibližně 25 kilometrů na jihozápad od Káhiry. Kromě pyramidových komplexů několika panovníků 5. dynastie se tu nacházejí pohřebiště úředníků a kněží z doby 3. až 6. dynastie, ale také šachtové hrobky ze sajsko-perské doby kolem roku 525 před naším letopočtem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy