Státní opera Praha chystá protest proti slučování

ČTK ČTK
19. 1. 2012 8:25
1. ledna byla zahájena transformace pražské operní scény
Státní opera se má postupně sloučit s Národním divadlem.
Státní opera se má postupně sloučit s Národním divadlem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zaměstnanci Státní opery Praha (SOP) plánují ve čtvrtek protestní shromáždění před budovou ministerstva kultury v Praze proti sloučení SOP a Národního divadla, kterým byla 1. ledna zahájena transformace pražské operní scény.

Protest se uskuteční v době, kdy bude ministryně kultury Alena Hanáková (za TOP 09) o celé situaci jednat s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem a zástupci odborů Státní opery.

Transformace pražské operní scény se má uskutečnit v letech 2012 až 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů ND a SOP.

Zástupci SOP 14. června předali Senátu petici s více než 18 000 podpisy za zachování jejího operního i baletního souboru. Senát později těsnou většinou označil propojení SOP s Národním divadlem za nevhodné, nekoncepční a nedůvodné.

Hlavním důvodem reformy pražské operní scény je podle jejích zastánců především účelné vynakládání finančních prostředků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy