Spory v Praze 11 vyvrcholily odstoupením místostarosty

ČTK ČTK
19. 9. 2011 17:33
Olega Rybnikáře nahradí ve funkci jeho stranický kolega z ČSSD Ladislav Kárský

Praha - Místostarosta Prahy 11 Oleg Rybnikář (ČSSD) rezignoval na svou funkci, zastupitelé místo něj zvolili spolustraníka Ladislava Kárského.

Vyvrcholila tím roztržka uvnitř místní sociální demokracie z posledních dvou měsíců. Během ní se její zastupitelé vzájemně obviňovali z úplatků a pracovních selhání.

Opozice se kvůli stavu v radě městské části neúspěšně pokusila o odvolání starosty Dalibora Mlejnského (ODS) a místostarosty Josefa Belaníka (ČSSD).

Na personálních změnách se podle informací ČTK koalice definitivně dohodla na nedělním jednání, kde také byla znovu podepsána koaliční smlouva.

Ústředním bodem neshod v ČSSD je spor mezi místostarosty Rybnikářem a Belaníkem. Zatímco Rybnikář o prázdninách obvinil Belaníka ze špatné práce, kvůli které zbrzdil průběh privatizace, Belaník podal na Rybnikáře trestní oznámení.

Údajně mu nabídl úplatek v souvislosti s přípravou výběrového řízení na práce související s privatizací obecních bytů a vyhrožoval, že pokud jej nepřijme, bude ve funkci nahrazen.

Nespokojení založili nový klub

Na začátku srpna Belaníkovi kolegové z rady sepsali pracovní hodnocení, ve kterém jej tvrdě kritizovali za neschopnost i za "negativní charakterové vlastnosti". Postavila se ale za něj následně většina sociálnědemokratických zastupitelů.

Část z nich vystoupila ze zastupitelského klubu a založila nový s označením ČSSD 1. Požádali také o revokaci usnesení, kterým původně byly kompetence Belaníkovi odejmuty. Rada mu proto před dvěma týdny pravomoci navrátila.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy