Soud zrušil ortel nad dispečerem z loupeže století

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2014 16:42
Za čin z roku 2002 tak dosud nebyl nikdo potrestán. Soud případ projedná znovu.
Agentura G4S přišla při loupeži o 154 milionů.
Agentura G4S přišla při loupeži o 154 milionů. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Takzvaná loupež století z roku 2002 stále zůstává nepotrestána.

Pražský vrchní soud kvůli nedostatečnému objasnění celé věci zrušil odsuzující rozsudek nad posledním obviněným v kauze a vrátil věc k novému projednání.

Prvoinstanční soud přitom dispečera oloupené agentury G4S Antonína Saletu původně potrestal devíti lety vězení a povinností uhradit uloupených 154 milionů korun.

Obžaloba dříve z účasti na loupeži vinila i muže spojené s Berdychovým gangem. Jan Zelený však spáchal sebevraždu ve vězení a Tomáš Půta byl, stejně jako další obžalovaní Maroš Šulej a František Hajn, zproštěn viny pro nedostatek důkazů.

Svou vinu zásadně odmítá také bývalý voják i policista Saleta. "Byl jsem odsouzen na devět let za čin, který jsem nespáchal a nemám s ním nic společného," zopakoval ve čtvrtek několikrát před soudním senátem Viktora Macha.

Ten poté vyhověl Saletovu odvolání a vyslal pražskému městskému soudu jasný signál, že při novém posuzování věci musí vycházet z odůvodnění osvobozujících rozsudků Půty, Šuleje a Hajna. Fakticky to znamená, že pokud se proti Saletovi neobjeví nový zásadní důkaz, bude ho soud muset zprostit viny.

"Loupež století" se stala na pražské Evropské třídě 16. září 2002. Neznámí muži převlečení za policisty tehdy vzali z vozu agentury G4S peníze, které se dodnes nenašly.

Podle zrušeného rozsudku pomohl lupičům Saleta tím, že jim za "finanční odměnu v blíže nezjištěné výši" poskytl informace z prostředí agentury, kde pracoval. Údajně jim poradil s ovládáním přepadeného vozidla, zvláště s otevíráním dveří, které vyžadovalo stisknutí přesné kombinace tlačítek na palubní desce.

Podle odvolacího senátu byl však tento verdikt příliš obecný a vycházel pouze z nepřímých důkazů, které netvořily ucelený řetězec. "Účastenství ve formě pomoci musí být popsáno ve vztahu ke konkrétnímu činu - kdy, jak, komu, v jaké výši. Nic takového ale z rozsudku nevyplývá," upozornil Mach.

Dodal, že prvoinstanční soud také nevysvětlil, jak přišel na to, že potřebné informace mohl lupičům poskytnout jedině Saleta. "Nabízí se otázka, zda neprověřit i jiné manažery z G4S, kterým byl navýšen plat a kteří cestovali po světě," podotkl soudce.

Prvoinstanční soud totiž dovodil Saletovu účast na loupeži především z toho, že muž krátce po incidentu výrazně zbohatl a původ těchto finančních prostředků uspokojivě nevysvětlil.

To zkritizoval i Saletův obhájce Jaroslav Ortman. "Změna majetkových poměrů nemůže být důvodem k odsouzení. To by mohl být z loupeže století obviněn každý občan České republiky," prohlásil.

Policisté Saletu vyslýchali již v roce 2005, aniž by ho obvinili. Muž se přestěhoval na Kubu a následně do Venezuely. Policie ho poté stíhala jako uprchlého a teprve loni v létě jej eskortovala do České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy