Praha nechá po letech chátrání zrekonstruovat Šlechtovku, projekt bude stát 160 milionů

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
4. 5. 2016 17:16
Praha nechá po desítkách let chátrání zrekonstruovat Šlechtovu restauraci v parku Stromovka. Projekt, o který se nyní bude soutěžit, má stát 160 milionů korun a opravy mají začít na konci léta příštího roku. "Schválili jsme vypsání výběrového řízení na dodavatele a máme poměrně reálný plán celou rekonstrukci dokončit do konce roku 2018," prohlásila pražská primátorka za ANO Adriana Krnáčová.
Šlechtova restaurace ve Stromovce.
Šlechtova restaurace ve Stromovce. | Foto: Jan Langer

Praha – Jedna z nejvíce zanedbaných památek, Šlechtova restauracepražské Stromovce, se po dlouhých letech chátrání konečně dočká rekonstrukce. Zastupitelé hlavního města to schválili už na dubnovém zasedání, projekt rekonstrukce ale představili až nyní.

"Stavební povolení jsme dostali pár dní před zastupitelstvem a projekt schválili všichni přítomní zastupitelé," vysvětlil v temných prostorách Šlechtovky osvětlených pouze přinesenými reflektory radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice).


Projekt, který se nyní bude soutěžit, bude stát 160 milionů korun a rekonstrukce má začít na konci léta příštího roku. "Schválili jsme vypsání výběrového řízení na dodavatele a máme poměrně reálný plán celou rekonstrukci dokončit do konce roku 2018," prohlásila pražská primátorka za ANO Adriana Krnáčová.

Šlechtovu restauraci chtěli začít rekonstruovat už předešlé pražské vlády. Poslední pokus proběhl za Tomáše Hudečka, kdy měl projekt stát 250 milionů. Ještě dražší byl projekt za primátora Pavla Béma, který měl stát přes 300 milionů.

V současné době je zdevastovaná památka, jejíž podlahy jsou pokryté štěrkem a zdi posprejované grafity, maskována plachtami s přibližnou podobiznou zrekonstruované restaurace, aby nebylo vidět, jak moc je stavba zanedbaná. A v okolí probíhá revitalizace zeleně a bagrují se rybníky.

Původní barokní letohrádek postavený v 17. století byl od konce druhé světové války bez využití a Praha jej nechala zchátrat. Objekt navíc dvakrát vyhořel, naposledy v 80. letech, a nakonec jej zasáhly velké povodně v roce 2002, po kterých se začaly sesouvat svahy za budovou.

Špatnému stavu nepomohlo ani hloubení tunelu Blanka, který pod ní přímo vede. V té době byla také Šlechtovka vystužena a přišlo i na provizorní opravu střechy bývalé restaurace, aby do ní nezatékalo.

Podle nového plánu bude zrekonstruováno historické jádro budovy, barokní sál, grotta, východní a západní věž a přístupové schodiště na terasu nad arkádami. Rozdíl v ceně mezi posledním projektem a tím současným vysvětluje Jan Wolf tím, že ušetřili na zasklení předních prostor restaurace, které budou v zimě uzavřeny odstranitelnými výplněmi.

Praha také počítá, že se v budově znovu otevře restaurace. "Po novém provozovateli budeme požadovat, aby zde byly ceny, které budou dostupné pro všechny návštěvníky Stromovky," dodal radní pro kulturu.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský, kde Šlechtova restaurace stojí, prohlásil, že rekonstrukce se dočká i kaštanová zahrada, která k původně baroknímu letohrádku patří. "Praha 7 uspořádá ve spolupráci s magistrátem soutěž na její řešení," řekl Čižinský a vše uzavřel tím, že renovace Šlechtovky je skvělým dárkem k 750. výročí založení parku Stromovka, které bude právě v roce 2018, kdy se má v novém restaurace znovu otevřít.

 

Právě se děje

před 26 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy