Úřad potvrdil Praze a DPP pokuty za opencard

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 10. 2013 13:55
Praha má za porušení zákona zaplatit 600 tisíc korun, dopravní podnik půl milionu.
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokuty za chyby v projektu Opencard.

Pražská radnice má za porušení zákona o veřejných zakázkách zaplatit 600 000 a Dopravní podnik hl. m. Prahy půl milionu korun. Pokutě se mohou ještě bránit podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně.

Kritizovaný projekt Opencard stál už více než miliardu korun. Především v počátku ho provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu Praha a dopravní podnik pochybily při uzavírání řady smluv s firmou Haguess, která zajišťuje správu projektu Opencard.

"Hlavní město Praha sice vybralo dodavatele na základě otevřeného řízení, následně však uzavřelo licenční smlouvy, jimiž si do budoucna samo zablokovalo možnost zadat případné následující související zakázky jinému uchazeči," uvedl Rafaj. Kritizoval v této souvislosti použití jednacího řízení bez uveřejnění.

Pražský magistrát s verdiktem antimonopolního úřadu nesouhlasí. "Budeme se bránit soudní žalobou," řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Dopravní podnik nejprve uzavřel smlouvu na dodávku softwaru ve vazbě na čipové karty s licencí maximálně pro 50 000 uživatelů. Následnými dodatky však byla původní smlouva značně rozšířena, například v počtu licencí až na 650 000 uživatelů. Dodatky byly zadávány vždy původnímu dodavateli.

"Zadavatel byl přitom v době uzavírání smlouvy seznámen s informační strategií hlavního města Prahy ohledně využití čipové karty a musel vědět, že bude nutno smlouvu výrazně rozšířit," dodal Rafaj.

Kvůli opencard stojí před soudem pětice úředníků pražského magistrátu. Státní zástupkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun.

Obžaloba tvrdí, že tím porušili závazná pravidla hospodářského styku a povinnosti při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.

Další obvinění v kauze Opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že Praha s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý metropoli způsobili škodu zhruba 25 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy