Pražská koalice přesouvá vnitřní okruh pod zem. Tají, kolik bude projekt stát

Pražská koalice přesouvá vnitřní okruh pod zem. Tají, kolik bude projekt stát
Nákres poslední nedokončené východní části vnitřního okruhu Prahy tak, jak jej navrhuje nová studie.
Povltavská - předchozí návrh.
Povltavská - současný stav.
Libeň, směr Vychovatelna - nová studie 2019.
Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 12. 9. 2019 21:13
Stejně jako Prahu obepíná nedokončený vnější obchvat, také vnitřní okruh je hotový jen zčásti. Hlavní město ve čtvrtek představilo novou studii na jeho dostavbu, která sází na jeden dlouhý tunel. I projekt minulého vedení počítal s částečným zahloubením, ale nová studie se dá bez nadsázky nazvat druhou Blankou. Okruh má vést téměř po celé délce tunelem dlouhým 8,5 kilometru.

Přepracovaná studie počítá s tím, že poslední část městského okruhu nebude z povrchu takřka vidět. A to od severovýchodu, kde navazuje na tunel Blanka, až téměř k napojení na Jižní spojku. Z ulice by měly být patrné jen výjezdy z tunelu. Stejně tak většina meziúrovňových křižovatek zůstane z větší části skryta pod zemí.

"Složitá a nevzhledná změť jízdních pruhů, protihlukových stěn a především velkého množství mostů a estakád se díky autorům studie proměnila v nenápadný, často až neviditelný systém," uvedl náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu). 

Radní si od nové studie slibují, že se podaří celý projekt rychleji projednat, a tudíž i postavit. Také by měl mnohem méně poznamenat tvář metropole. 

"Když k tomu přistoupíme tak, že nechceme ničit území, znamená to hladší projednání s městskými částmi. Původní řešení zaručovalo obrovský odpor občanů," řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Dodal, že nová studie respektuje stávající trasu a zásady územního rozvoje, díky čemuž není potřeba měnit územní plán. 

Na druhou stranu celotunelové řešení dostavbu okruhu takřka jistě prodraží. A radní zatím nechtějí prozradit o kolik. "Investiční náklady dáváme s projektanty dohromady, určitě budou vysoké, ale tak je to se vším," uvedl Hlaváček. U předchozího návrhu dostavby okruhu bývalý náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) odhadoval cenu na minimálně 40 miliard korun. Ten však počítal se zahloubením ani ne poloviny trasy. 

Město přitom současně s okruhem čeká ještě výstavba metra D, která podobně vyjde na desítky miliard korun. Praha usiluje o to, aby jí s těmito významnými projekty finančně pomohl stát, zatím však bez úspěchu.

"Tunely dělat umíme"

Dosud není ani rozhodnuto, kdy se začne stavět. Jeden ze členů týmu, který studii připravoval, architekt a exprimátor Jan Kasl, na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že je možné stihnout zahájení stavby v roce 2023 a celý tunel otevřít kolem roku 2031. Přerušil ho však náměstek pro dopravu Scheinherr s tím, že to je velmi optimistický odhad.

Přesnější náklady i termíny chce upřesnit až ve chvíli, kdy si jimi město bude jistější, aby se neopakovala situace s tunelem Blanka, který nabral mnohaleté zpoždění a stál více peněz, než se čekalo. 

"Budeme se snažit získat do konce volebního období kladné územní rozhodnutí. Nejsložitější není realizace, ale procesní hledisko a povolovací kolečko," řekl Scheinherr. "Řešení, které navrhujeme, není technicky složitější. Tunely dělat umíme a je mnohem jednodušší je prosadit, než když poženete lidem před domy buldozery," dodal Kasl.

Nová promenáda na břehu Vltavy

Jednou z největších změn, kterou studie přináší, je odlišené trasování okruhu na břehu Vltavy v Povltavské ulici na území Prahy 8. Původně měla auta jezdit v jednom směru po povrchu, nově však pojedou v obou směrech tunelem pod Bílou skálou. Díky tomu se z dnešní Povltavské ulice stane rekreační oblast.

Kromě samotného okruhu bude pod zemí také takzvaná Libeňská spojka, která má propojit Horní a Dolní Libeň. 

Naprostá většina stávajících komunikací na povrchu má stále fungovat a sloužit automobilové přepravě jako dnes. "Ubíráme však z jejich kapacity," řekl Kasl. Neměla by se podle něj opakovat situace jako například na Letné, kde po zprovoznění Blanky zůstaly přímo nad tunelem dva pruhy v obou směrech, ačkoliv měl tunel pomoci ke zklidnění dopravy na povrchu.  

Projektanti také takřka vymýtili velké dálniční křižovatky. Pro ty menší, které nad zemí plánují, má být jednodušší získat pozemky. Nebude jich totiž potřeba tolik, s kolika počítal původní projekt. Výjezdy z tunelů by měly být nově řešeny místo kruhovými objezdy křižovatkami se semafory. Ušetřené místo na povrchu má sloužit pro zeleň, nové tramvajové trasy či cyklostezky.

Zatím také není jisté, jestli se bude tunel stavět na etapy, nebo najednou. I to je podle projektantů stále v řešení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy