Praha zdražila vodu, aby měla na novou čističku i rekonstrukci kanalizací. Od Veolie peníze nechce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 3. 2016 22:39
Pražští radní zdražili od dubna vodu o šest korun na vodném i stočném z jednoduchého důvodu. Hlavní město nemá potřebné peníze na rekonstrukci kanalizací a novou čističku odpadních vod. Pražská vodohospodářská společnost bude po zdražení podle svých propočtů ročně generovat o 420 milionů korun navíc. Za zdražení vodného a stočného může také nestandardně dlouhá a nevypověditelná smlouva s francouzskou firmou Veolia, která přes svou dceřinou společnost distribuuje v Praze vodu. Kvůli ní Praha nedostala evropskou dotaci na novou čističku.
Čistička odpadních vod v Praze.
Čistička odpadních vod v Praze. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražští radní zdražili vodu, aby mělo hlavní město další peníze na rekonstrukci kanalizací a výstavbu nové čistírny odpadních vod. V pozadí změny, která začne platit od dubna, je také nestandardní smlouva se společností Veolia, která vodu v hlavním městě distribuuje a kvůli které nakonec Praha nedostala dotace na novou čističku. Finance si proto našla jinak.

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) bude po zdražení podle svých propočtů ročně generovat o 420 milionů korun navíc.

Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) uvedla, že peníze z navýšení půjdou převážně na výstavbu nové čistírny odpadních vod, ale také na obnovu kanalizací. "Jde o to, aby se už neopakovala havárie z minulého roku v Dejvicích," říká Plamínková, která chce zastavit chátrání pražských kanalizací.

Naposledy voda v Praze zdražila od ledna pouze o inflaci na 79 korun, což dovoluje smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností, kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) spadajícími do majetku francouzské firmy Veolia. Nyní o zdražení rozhodlo samo město. Cena v Praze tak stoupne mírně nad celostátní průměr, který letos činí zhruba 83 korun.

Nevypověditelná smlouva

Za zdražení vodného a stočného dohromady o šest korun za kubík může také nestandardně dlouhá a nevypověditelná smlouva s francouzskou firmou Veolia, která přes svou společnost Pražské vodovody a kanalizace distribuuje v hlavním městě vodu.

Kvůli ní Praha nedostala dotaci z Evropské unie na novou čističku. "Ta smlouva je dlouhá a my se ji stále snažíme upravit nebo vypovědět, což bychom udělali nejraději," vysvětluje radní.

Praha o vypovězení nebo změně smlouvy s Veolií usiluje dlouhodobě. Kdyby se ji změnit podařilo, cena vody by se mohla zase snížit. "Je to ale běh na dlouhou trať,“ dodává Plamínková.

O dvě miliardy víc

Pražské vodovody a kanalizace tvrdí, že nabídly Praze celkem dvě miliardy na investice do vodohospodářské infrastruktury. "Město naši nabídku odmítlo. O to více jsme překvapeni, že nyní přistoupilo ke zvýšení ceny vody," řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek, který tvrdí, že šlo o naprosto transparentní nabídku.

Nabídku potvrdila i radní Plamínková. Město by podle ní od společnosti dostávalo za pronájem o 180 milionů ročně více až do konce smlouvy v roce 2028. O výhodnosti nabídky ale radní pochybuje. "Nebylo to tak lukrativní, jak nyní prezentují. Vůbec jsme nevěděli, co by za to Veolie vlastně chtěla,“ uzavřela Plamínková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy