Praha zdražila vodu, aby měla na novou čističku i rekonstrukci kanalizací. Od Veolie peníze nechce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 3. 2016 22:39
Pražští radní zdražili od dubna vodu o šest korun na vodném i stočném z jednoduchého důvodu. Hlavní město nemá potřebné peníze na rekonstrukci kanalizací a novou čističku odpadních vod. Pražská vodohospodářská společnost bude po zdražení podle svých propočtů ročně generovat o 420 milionů korun navíc. Za zdražení vodného a stočného může také nestandardně dlouhá a nevypověditelná smlouva s francouzskou firmou Veolia, která přes svou dceřinou společnost distribuuje v Praze vodu. Kvůli ní Praha nedostala evropskou dotaci na novou čističku.
Čistička odpadních vod v Praze.
Čistička odpadních vod v Praze. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražští radní zdražili vodu, aby mělo hlavní město další peníze na rekonstrukci kanalizací a výstavbu nové čistírny odpadních vod. V pozadí změny, která začne platit od dubna, je také nestandardní smlouva se společností Veolia, která vodu v hlavním městě distribuuje a kvůli které nakonec Praha nedostala dotace na novou čističku. Finance si proto našla jinak.

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) bude po zdražení podle svých propočtů ročně generovat o 420 milionů korun navíc.

Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN) uvedla, že peníze z navýšení půjdou převážně na výstavbu nové čistírny odpadních vod, ale také na obnovu kanalizací. "Jde o to, aby se už neopakovala havárie z minulého roku v Dejvicích," říká Plamínková, která chce zastavit chátrání pražských kanalizací.

Naposledy voda v Praze zdražila od ledna pouze o inflaci na 79 korun, což dovoluje smlouva mezi Pražskou vodohospodářskou společností, kterou vlastní Praha, a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) spadajícími do majetku francouzské firmy Veolia. Nyní o zdražení rozhodlo samo město. Cena v Praze tak stoupne mírně nad celostátní průměr, který letos činí zhruba 83 korun.

Nevypověditelná smlouva

Za zdražení vodného a stočného dohromady o šest korun za kubík může také nestandardně dlouhá a nevypověditelná smlouva s francouzskou firmou Veolia, která přes svou společnost Pražské vodovody a kanalizace distribuuje v hlavním městě vodu.

Kvůli ní Praha nedostala dotaci z Evropské unie na novou čističku. "Ta smlouva je dlouhá a my se ji stále snažíme upravit nebo vypovědět, což bychom udělali nejraději," vysvětluje radní.

Praha o vypovězení nebo změně smlouvy s Veolií usiluje dlouhodobě. Kdyby se ji změnit podařilo, cena vody by se mohla zase snížit. "Je to ale běh na dlouhou trať,“ dodává Plamínková.

O dvě miliardy víc

Pražské vodovody a kanalizace tvrdí, že nabídly Praze celkem dvě miliardy na investice do vodohospodářské infrastruktury. "Město naši nabídku odmítlo. O to více jsme překvapeni, že nyní přistoupilo ke zvýšení ceny vody," řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek, který tvrdí, že šlo o naprosto transparentní nabídku.

Nabídku potvrdila i radní Plamínková. Město by podle ní od společnosti dostávalo za pronájem o 180 milionů ročně více až do konce smlouvy v roce 2028. O výhodnosti nabídky ale radní pochybuje. "Nebylo to tak lukrativní, jak nyní prezentují. Vůbec jsme nevěděli, co by za to Veolie vlastně chtěla,“ uzavřela Plamínková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy