Praha truchlí za hokejisty, lidé se loučí na Staromáku

Domácí Domácí
8. 9. 2011 15:28
Květiny a svíčky zaplavují i další města, která jsou spjatá se třemi mrtvými hokejisty
Na Staroměstské náměstí chodí lidé zapalovat svíčky už od středy.
Na Staroměstské náměstí chodí lidé zapalovat svíčky už od středy. | Foto: Reuters

Praha - Na Staroměstském náměstí v Praze se po celý den scházejí lidé a zapalují svíčky. Uctívají tak památku hokejistů, kteří zemřeli při středečním leteckém neštěstí u Jaroslavle.

Jedna z hlavních pietních akcí byla prostřednictvím sociální sítě Facebook svolána na třetí hodinu odpoledne, kdy na místo dorazilo několik málo stovek lidí. Dav společně zpíval hymnu a skandoval jména zesnulých hráčů.

Staroměstské náměstí, kde se  fanoušci asi nejpopulárnějšího českého sportu obvykle scházejí společně zhlédnout nejdůležitější zápasy a slavit vítězství, už od středy večer zaplavují smuteční věnce, květiny a svíčky.

Jsou vzpomínkou na hokejové mistry světa Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Jana Marka, kteří havárii nepřežili. Internetové diskuze zaplňují kondolenční přání.

Staroměstské náměstí pokryly svíčky

Smuteční místo, které leží nedaleko Staroměstské radnice, tvoří kruh ze svíček, květin i plyšových hraček. Mezi dary jsou také vlajky a dresy českého i slovenského národního týmu. Rozloučit se přicházejí děti s rodiči, obchodníci v oblecích i senioři. Často jsou oblečeni do národního dresu nebo sebou mají připomínku české hokejové reprezentace. Své vzkazy příchozí zapisují do dvou knih.

"Přišla jsem, protože myslím, že je potřeba jim vzdát úctu," sdělila reportérce Aktuálně.cz maminka Marie, která na místo dorazila s kočárkem.

"U nás hokej není jen sport. Má přesah do politiky, je to vzdor národa, jako tomu bylo třeba proti Rusům. Přišel jsem se rozloučit, zavzpomínat a prožít smutek," přidává se fanoušek Tomáš oblečený do dresu reprezentace.   

Vzpomínkové akce pořádají i obyvatelé měst, ve kterých česká trojice mistrů světa s hokejem začínala. Už ve středu večer se zlínští fanoušci sešli u zimního stadionu Luďka Čajky uctít památku Karla Rachůnka. U hlavního vchodu na zimní stadion hoří od středečního podvečera desítky svíček, lidé se stále scházejí u fotografií hokejistů a Rachůnkova reprezentačního dresu s číslem 4.

Fanoušci chystají na pátek smuteční pochod. Měl by se uskutečnit od 18:30 na náměstí Míru. Ve stejnou dobu se podle údajů na Facebooku hodlají sejít také hokejoví příznivci na Velkém náměstí v Kroměříži.

Upřímnou soustrast rodinám zemřelých hokejistů vyjádřil hokejový klub PSG Zlín i vedení zlínské radnice, černou vlajku vyvěsila také radnice v nedalekých Otrokovicích. Kvůli tragédii v Rusku zrušil hokejový klub na pátek plánovaný den otevřených dveří, neuskuteční se ani dnešní přípravný zápas, který měli zlínští hokejisté odehrát ve Vítkovicích.

Pietní akce za české hokejisty v rodných městech


V Havlíčkově Brodě uspořádali hokejoví fanoušci pochod z náměstí k zimnímu stadionu v Kotlině, kde má Josef Vašíček už dávno svůj vlastní pomník - obří kamenné brusle. Sešly se dvě stovky lidí.

Dopoledne položilo vedení radnice kytici s trikolórou k plastice Vašíčkových bruslí u zimního stadionu. "Uvidíme, co se dá udělat dál, všechno je ještě příliš čerstvé," řekla ČTK mluvčí radnice Alena Doležalová.

Fanoušci organizovaní ve fanklubu Rebel Hearts vzpomenou na Josefa Vašíčka při domácím ligovém zápasu ve středu 14. září se Šumperkem.

Prohlédněte si: Fanoušci uctívají památku hokejistů

Jindřichův Hradec se se svým rodákem Janem Markem rozloučí 11. září. Na úvodním zápase Vajgaru, ve kterém Marek hrál jako junior, budou lidé držet minutu ticha.

"Se souhlasem rodiny jsme vytvořili ve vstupní hale do stadionu pietní místo. Kromě fotografie Jana Marka a kytice je tam kondolenční listina, v níž lidé svými vzkazy uctí památku místního rodáka," řekla Karolína Průšová z jindřichohradecké radnice.
Na počest jednatřicetiletého Jana Marka lidé před vchodem do stadionu zapalují svíčky, hokejisté Jindřichova Hradce kvůli tragické události odložili nejbližší utkání všech svých týmů.

Truchlí i Slovensko, které při havárii ztratilo bývalého kapitána hokejové reprezentace Pavola Demitru. Trenčinský primátor Richard Rybníček dokonce oznámil, že místní zimní stadion na Sihoti by mohl nést Demitrovo jméno.

Letoun Jak-42 s hokejovým týmem KHL Lokomotiv Jaroslavl skončil ve středu krátce po startu v plamenech. Při neštěstí zemřelo 43 lidí. Příčiny nehody nejsou zatím stoprocentně jasné, mohlo jít o selhání techniky i chybu pilota. Tým letěl k úvodnímu zápasu KHL s Minskem.

Kromě trojice český reprezentantů a slovenského útočníka zahynuli například obránci Karlis Skrastinš z Lotyšska nebo Ruslan Salej z Běloruska a také švédský brankář a olympijský vítěz z roku 2006 Stefan Liv.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy