Praha si půjčí na metro další 2,5 miliardy korun

ČTK ČTK
12. 12. 2013 21:45
Samotné použití peněz by v budoucnu museli opět schválit radní i zastupitelé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Praha si půjčí další 2,5 miliardy korun z úvěru od Evropské investiční banky (EIB), dočerpá tak celý jedenáctimiliardový úvěrový rámec. Ve čtvrtek o tom rozhodlo zastupitelstvo.

Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo 8,5 miliardy korun. Peníze jsou určeny na výstavbu prodloužení trasy metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy korun.

Přijetí úvěrového rámce schválilo v prosinci 2011 zastupitelstvo hlavního města.

"Parametry úvěrové smlouvy jsou prakticky identické jako v předchozí úvěrové smlouvě," uvedl náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). "Podmínky jsou velmi výhodné," doplnil.

Čtvrteční krok zastupitelstva podle Vávry Prahu nezavazuje k tomu, že musí 2,5 miliardy z úvěru nutně vyčerpat.

Samotné použití peněz by v budoucnu museli opět schválit radní i zastupitelé. Je ale velmi pravděpodobné, že Praha celou částku na dostavbu metra použije.

Dostavba trasy A bude stát přes dvacet dva milionů

Náklady na prodloužení trasy metra A do Motola se odhadují na 22,5 miliardy korun.

Dopravní podnik ale neobdrží celou evropskou dotaci, kterou mohl na výstavbu získat. Ministerstvo dopravy mu přidělilo 7,4 miliardy korun, zbytek peněz bude muset Praha zaplatit z rozpočtu.

Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

Dokončení stavby se podle posledních informací zpozdí. Přesune se z podzimu příštího roku na začátek roku 2015.

Peníze z hazardu pro městské části

Praha také rozdělila městským částem část peněz, které od dubna do konce září získala na poplatcích z hazardních her. Celkem se vybralo přes 233 milionů korun, přímo z výherních automatů přes 177 milionů. Polovinu této částky dostanou městské části.

Zastupitelé hlavního město ve čtvrtek odsouhlasili rozdělení téměř 89 milionů korun. Část peněz půjde na dětská sportovní mužstva a na sport obecně, další jsou určené na kulturní, školní nebo sociální dotace.

Některé radnice v minulosti způsob rozdělování peněz z hazardu kritizovaly. Vedení Prahy proto slíbilo od začátku příštího roku systém změnit. Nová pravidla zatím připravuje.

Podle chystaného návrhu by až čtvrtinu z vybraných peněz měly dostávat radnice, které na svém území zakázaly všechny herny. V Praze je v současné době 313 míst, kde jsou hrací přístroje povoleny.

Provozovatelé herních automatů naopak požadují, aby pražské městské obvody, které na svém území zcela zakážou herní automaty, nedostaly z jejich provozu ani korunu. Uvedlo to tento týden sdružení Spelos.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy