Praha se z velkoměsta proměnila v místo sousedského setkáván

ČTK ČTK
21. 9. 2013 12:33
V ulicích Prahy lze ochutnat exotická jídla i poslouchat hudbu.
Nábřeží žije
Nábřeží žije | Foto: Facebook

Praha - Praha se v sobotu od rána na desítkách prostranstvích proměnila z anonymního velkoměsta na místo sousedského setkávání.

Ulice hlavního města po celý den oživí hudba, ochutnávky exotických jídel, divadelní představení nebo soutěže. Své okolí se lidé pokusí proměnit alespoň na jeden den v rámci akcí Zažít město jinak, Nábřeží žije a Živé město.

"Zažít město jinak se letos poprvé kromě Prahy koná také v Olomouci a Ostravě," řekli na tiskové konferenci pořadatelé.

K sousedské slavnosti Zažít město jinak se připojili Pražané po celém městě, letos se koná na téměř 40 místech hlavního města. Cílem akce je ukázat, jak by ulice mohly vypadat, kdyby v nich na chvíli utichl automobilový provoz.

Růžová kola i domácí chléb

Například na Žižkově se lidé mohou stát součástí animovaného klipu, v Dejvicích je připravena soutěž o nejlepší domácí chléb a ve Vršovicích na kostelních schodech filmová projekce. V Libni proběhne barvení kol narůžovo a ve Vršovicích se lze zapojit do kultovního závodu do kopce Krymskou ulicí.

Zažít město jinak se letos koná již po osmé, každoročně se rozrůstá do dalších pražských lokalit. "Na naši výzvu každý rok reagují desítky aktivních Pražanů, kaváren, odpovědných podnikatelů. Pokud to tak bude pokračovat, nebudeme muset žádný festival pořádat a budeme takhle město zažívat neustále," poznamenal jeden ze zakladatelů akce Jakub Hradílek.

Poprvé se akce koná třeba ve Vojtěšské čtvrti. "Připravili jsme hru, ve které si lidé mohou vyzkoušet překonat nástrahy stáří," řekla na tiskové konferenci organizátorka Jana Vinšová.

Stánky s občerstvením, výrobky nebo s informacemi o různých sdruženích se v pražských ulicích začaly objevovat již v dopoledních hodinách. Na některých místech se akce budou konat až do nočních hodin.

Bleší trh a filmové projekce

K akci Zažít město jinak se přihlásili i pořadatelé dalších projektů. V Dejvicích pořádá několikadenní festival sdružení Živé město. Na dnešní den jsou nachystány filmové projekce, komentované procházky, veřejná čtení nebo bleší trh. Podle jedné z organizátorek Terezy Maškové se festival bude konat ještě příští týden.

Na sousedské setkávání se zaměřil i projekt Nábřeží žije, kde se mohou návštěvníci těšit na příjemné posezení a občerstvení, zúčastnit se mohou přednášek nebo veřejných diskuzí o rozvoji města.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Německá policie vyšetřuje motiv řidiče, který najel do průvodu. V nemocnici zůstává 35 lidí

Po incidentu, při kterém v pondělí 29letý Němec najel autem do masopustního průvodu v hesenském Volkmarsenu, zůstává 35 lidí v nemocnici. Dalších 17 bylo ošetřeno ambulantně. Na Twitteru to uvedla hesenská policie, podle níž je mezi zraněnými také 18 dětí.

Řidič do průvodu vjel kolem 14:45, když předtím podle německých médií objel policejní zátarasy. Muž, který se podle listu Bild jmenuje Maurice P. a také pochází z této zhruba sedmitisícové obce, utrpěl při činu poranění hlavy. Proč do průvodu najel, stále není zřejmé. Policie hovoří o tom, že tak učinil záměrně, zároveň ale nemá indicie, že by šlo o politicky motivovaný trestný čin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německá ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy