Praha přijala protidrogovou koncepci, "šlehárny" nebudou

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2014 18:46
Koncepce počítá na příštích šest let na prevenci závislostí s částkou kolem 50 milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Zastupitelé hlavního města schválili na druhý pokus protidrogovou koncepci Prahy.

Hlavní město podle ní do roku 2020 dá na boj proti drogám 50 milionů korun. Zvažované aplikační místnosti, takzvané šlehárny, kde by si narkomani mohli vzít bezpečně drogy, byly z materiálu vyňaty. Materiál kritizovaly některé městské části.

Koncepce počítá na příštích šest let na prevenci závislostí s částkou kolem 50 milionů korun. Materiál dále obsahuje třeba počet různých zařízení, která by Praha potřebovala, vyčísluje také potřebné náklady.

První verze dokumentu, který zastupitelé odmítli loni na podzim schválit, počítala se zřizováním aplikačních místností nebo centra adiktologie, ve kterém měli odborníci řešit problémy se závislostmi. V materiálu bylo i uvedeno, ve kterých městských částech by měla být tato zařízení umístěna.

Návrh se ale setkal s tvrdou kritikou městských částí, z nové verze byla proto konkrétní místa odstraněna. "Z koncepce byla vyřazena část s názvem akční plán," řekl radní Martin Dlouhý (TOP 09). Tento materiál podle něj bude zpracován později.

Dlouhý přesto navrhoval, aby v koncepci zůstaly aplikační místnosti zachovány jako pilotní projekt. O jeho zavedení by se mělo diskutovat a město by také mělo zjistit, zda je jejich zavedení v souladu s českým právem. Zastupitelé ale nakonec zmínku o pilotním projektu z koncepce zcela odstranili.

Proti schválení koncepce se postavily některé městské části. Vadí jim, že s nimi prý nebyl materiál dostatečně prodiskutován a že proti předchozí, neschválené verzi byl přepracován pouze kosmeticky. Na zastupitelstvu proto vystoupily zástupkyně Prahy 1, 4 a 8.

Například podle radní Prahy 1 Šárky Chládkové (ČSSD) nebyly připomínky městské části do koncepce dostatečně zapracovány, koncepce také prý nebyla zaslána radním městských částí k připomínkování. Většina z členů komise, která koncepci připravila, podle ní byla nebo je spojena s poskytovateli péče narkomanům. "Ti se snaží co nejvíce rozšířit svou sféru vlivu," poznamenala. V minulosti také koncepci kritizovala, že se dostatečně nezabývá prevencí.

Dlouhý kritiku odmítl. "Nevím, jaká jiná koncepce byla projednávána tak jako tato," poznamenal. Připomínek podle něj přišla spousta, některé prý byly protichůdné, a proto všechny zapracovat nešly. Řekl také, že prevencí se zabývají jiné koncepce.

Podle Dlouhého počet drogově závislých v Praze dlouhodobě stoupá, v současné době jich v hlavním městě je asi 14 500. Před pár lety jich přitom bylo o několik tisíc méně.

 

Právě se děje

Další zprávy