Policie získá páku na zdrogované řidiče: Okamžitý trest

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 2. 2014 6:37
Řidiči na drogách kvůli složitému dokazování často unikají trestu.
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof.
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští policisté se po měsících odkladů dočkají páky na zdrogované řidiče. Vláda Bohuslava Sobotky se tento týden chystá schválit nařízení, díky kterému může být řidič s určitým množstvím drog v krvi automaticky potrestán za přestupek.

Až dosud se přitom musel ke každému případu zpracovávat samostatný posudek z oboru psychiatrie.

Řízení se kvůli tomu nejen prodražovala, ale také neúměrně protahovala. A to často o více než rok, takže policisté pak jen bezmocně sledovali, jak pachatel uniká bez trestu.

"Přestupek mnohdy není projednán ve lhůtě jednoho roku, což má za následek zánik odpovědnosti za přestupek, a tedy nepotrestání pachatele," píše se v důvodové zprávě k nařízení.

Díky nové normě bude stačit samotný krevní test - pokud hodnota překročí stanovený limit, přestupek bude uznán bez dalšího dokazování. Limity mají vzniknout pro osm nejčastěji užívaných drog, jako je například konopí, pervitin, kokain, morfin nebo extáze. 

"V poslední době se zvyšuje počet zachycených řidičů, kteří jsou pod vlivem omamných látek a ohrožují tak nejen sebe, ale především své okolí. Navrhované opatření výrazně zjednodušuje, sjednocuje a také zlevňuje proces prokazování řízení pod vlivem drog, a přispívá tak ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v České republice," okomentoval návrh národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Novinku v posuzování řidičů pod vlivem drog zavedla novela silničního zákona, která platí již od loňského srpna. Nařízení s konkrétními hodnotami pro jednotlivé drogy ovšem až dosud chybělo. Potřebný materiál začala připravovat až vláda Jiřího Rusnoka na podzim loňského roku, ale již jej nestihla schválit.

Nová pravidla do 15 dnů

Policisté tak i nadále museli postupovat podle starých složitých pravidel. Nový ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) se nyní nařízení z dílny svého předchůdce rozhodl převzít beze změn. Pokud příští středu projde vládou, začne platit do 15 dnů.

"Pan ministr Prachař vládní nařízení odsouhlasil ve znění, které připravilo ministerstvo dopravy ve spolupráci s lékařskými odborníky z České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie České lékařské společnosti J. E. Purkyně," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Limitní hranice například pro THC v krevním séru jsou 2 nanogramy na mililitr, u kokainu či pervitinu pak 25 nanogramů. "Jde o nejnižší hodnoty, u nichž lze s jistotou říci, že řidič užil drogu," uvedl expert na toxikologii František Vorel.

Podobný systém používá řada evropských zemí, navržená pravidla jsou srovnatelná například s Německem nebo Belgií. Přísnější jsou třeba v Portugalsku, naopak benevolentnější ve Francii.

U ostatních typů drog bude platit dosavadní postup. Prokázat, že je řidič pod vlivem, bude muset znalecký posudek. "Toto je taková první vlaštovka, po které voláme už deset let. Jsou to ale opravdu nejčastěji užívané drogy, většinu případů zachytíme," dodává Vorel. Další posudky a svědectví budou nadále potřeba v případě, že by chtěli policisté řidiče obvinit z trestného činu.

Díky zjednodušení přestupkových řízení stát navíc ušetří za znalecké posudky, z nichž jeden přijde na pět až osm tisíc korun. Pokud totiž uplyne roční lhůta, aniž by byl případ uzavřen, náklady na posudky musí hradit stát.

"Snížena bude rovněž administrativní zátěž spojená se zadáváním znaleckých posudků, jejich vyhodnocováním a archivací," dodává ministerstvo dopravy.

Test na drogy se u řidičů provádí orientační zkouškou slin. V případě pozitivního výsledku se řidič musí podrobit krevnímu testu. Pokud ho odmítne, pohlíží se na něj automaticky, jako kdyby přestupek spáchal. Řidiči pak hrozí pokuta, odebrání řidičského oprávnění či připsání trestných bodů.

Limitní hodnota návykové látky v krevním séru (ng/ml)

  THC Methamf. Amf. MDMA MDA Benzoylekgonin Kokain Morfin
ČR 2 25 25 25 25 25 25 10
Belgie 1 x 25 25 x 25 25 10
Dánsko 1 20 20 20 20 20 x 10
Finsko 1 25 25 25 25 10 10 2,5
Francie 1 50 50 50 50 50 x 20
Německo 1 25 25 25 25 10 75 10
Velká Británie 2 50 25 50 50 50 50 25
Řecko 1 25 25 25 25 10 10 10
Irsko 2 10 10 10 10 2 10 10
Lucembursko 2 50 50 50 50 50 50 20
Polsko 2 50 50 50 50 50 50 20
Portugalsko 3 5 5 5 5 5 5 5
Slovinsko 0,3 50 20 20 50 10 5 50
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy